Libuše Pánková pochází z Aše, v Postoloprtech žije již přes třicet let. Po absolvování mostecké strojní průmyslovky pracovala 15 let jako technolog ve Škodě Praha. Ovšem své zálibě v módě, šití a touze tvořit krásné šaty neunikla.

Vlohy k šití podědila Libuše Pánková po mamince. Libuška už jako holčička šila na panenku, na sebe, později už na své dva syny. V roce 1990 si zařídila živnostenský list, nejdříve si krejčovstvím přivydělávala a poté založila firmu Artex jako zakázkové krejčovství - výroba konfekce - kostýmy, kalhoty, sukně, halenky, šaty. Později otevřela svatební salon Artex v Postoloprtech, který vyvíjí činnost dodnes.

V salonu si mohou zájemci nechat ušít na míru svatební šaty, šaty pro družičky, šaty na ples, jakýkoli další oděv. pouze zapůjčit. Šaty si mohou lidé koupit, anebo jenom zapůjčit. K šatům umí paní Pánková vytvořit závoje, ozdoby do vlasů, rukavičky, šperky. K zapůjčení jsou pánské obleky či frak s cylindrem. Svatebčané si v jejím salonu mohou vybrat i další věci k sňatku, pokud chtějí - svatební oznámení, kytici pro nevěstu, pro maminky i družičky, dekoraci na svatební stůl a dekoraci na auto.

„Vyrábím i pompadůrky, kytičky na zdobení šatů, polštářky na prstýnky. Dodávám do svatebních salonů šaty i spodničky. Ušiji podvazky či šaty pro svatební panenky na auto. Nejraději vymýšlím originální věci. Vlastní nápady, které nikde jinde nenajdete,“ říká Libuše Pánková.

Oblečení si může vybrat každý

Kromě svatebních věcí sympatická krejčová ušije a opraví i další oblečení – kostýmy, kalhoty, kabáty. Nejraději však šije šaty společenské a svatební. „Pro látky jezdím do specializované prodejny v Praze. Když tam vejdu, úplně té kráse propadnu. Představuji si budoucí šaty… a hned se musím krotit,“ říká nadšeně.

Ve své dílně má svůj první šicí stroj, šlapací Bobbin. Dnes je to ovšem už starožitný prvek, který zdobí výlohu. Jinak má ke krejčovské práci klasický Overlock a speciální šicí stroj na elastické materiály, protože šije i pro lounskou taneční školu - šaty na standardní a latinskoamerické tance pro děvčata a chlapce, dámy i pány. „Mám radost, když tanečníci, jimž jsem šila šaty, dosáhnou úspěchu. Nedávno to například byli Terezka Sailerová a Martin Batala - získali třídu C v latinskoamerických tancích,“ usmívá se paní Pánková.

Nejvíc práce v roce má vždy od listopadu do dubna – v plesové sezoně. A potom se svatbami. Ty se konají v průběhu celého roku. „V lednu jsem šila šaty jedné dívce na krasobruslení, to byla zajímavá věc,“ vzpomíná. „Nyní připravuji šaty pro maturitní plesy a také na závodní tancování – latinskoamerické a standardní,“ dodává. Od roku 1997 spolupracuje Libuše Pánková s módními návrhářkami z Prahy. Na přehlídky potřebují mít kolekce v různých stylech, vzájemně spolu dobře kombinovatelné.

Největší radost má, když jí zákazníci řeknou, že jsou spokojeni. Šije i sama pro sebe, ale málo. „Mám tolik zakázek, že práci pro sebe už moc nestíhám,“ říká. Vyšívala si kdysi dávno i své vlastní maturitní šaty – stříbrné z rakouského diolenu. „Ty mám nejradši a nikdy bych je neprodala. Je to vzpomínka na maturitní ples, na kterém jsme se seznámili s mým mužem,“ říká paní Pánková.

Alena Dukátová