Celostátní soutěž zručnosti krejčových se ve středu 2. dubna konala v Žatci.

Na klání dorazily studentky až z Opavy či Olomouce, hodnotila se hlavně preciznost provedení.

Soutěž pořádala Střední odborná škola Podbořany v žatecké pobočce. Byla určena pro studentky oboru krejčová.

„Hodnocena je hlavně zručnost studentek. Přijely k nám školy z Kadaně, Loun, Plzně, Litvínova, Domažlic, Nové Paky, ale také z daleké Opavy a Olomouce,“ pochlubila se Růžena Hynková z pořádající školy.

Hlavní je preciznost a provedení

Svá želízka v ohni měla také „domácí“ podbořanská škola. Soutěžily za ni Markéta Kailová a Taťána Bláhová. Za každou školu soutěžilo jedno družstvo. Každé se skládalo ze dvou krejčových. Dívky si na začátku klání vylosovaly úkol. „Musejí všít zdrhovadlo do sukně, vypracovat pásový límec a založit okraj,“ prozradila některé nástrahy, se kterými se dívky musely poprat během dne, R. Hynková.

Dívky při soutěži nešijí celé šaty, protože by to nestihly. „Jedná se o jednodenní soutěž, zaměřujeme se hlavně na vypracování detailu,“ pokračovala R. Hynková.

Na vítězky čekaly hodnotné ceny. Pro nejlépe hodnocené krejčové byly připraveny poháry, ale také stroje, které ve svém oboru využijí. Soutěž krejčových není jediná, kterou podbořanská škola pořádá. Nedávno tam například proběhlo krajské kolo soutěže instalatérů.