Cenu pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci – Křesadlo získal Pavel Semerát z Černčic. Letos si toto ocenění odneslo šest lidí z Ústeckého kraje. Slavnostní ceremoniál proběhl v minulých dnech v Ústí na Labem.

„Ocenění mě samozřejmě těší. Děkuji sdružení za jejich činnost a jejich zápal,“ řekl Pavel Semerát. Ocenění je alespoň malou satisfakcí za pomoc seniorce. Za svoji pomoc se bohužel nedočkal poděkování přímo od paní, které zachránil několik set tisíc z nepovedeného prodeje domku. Pomoci při řešení případu se nedočkal ani od vedení obce. Člověk, který dům koupil za směšnou cenu, mu několikrát vyhrožoval.

A za co si vlastně ocenění získal? Pan Semerát je sice již v důchodu, stále se ale věnuje soudním odhadům. Před pěti lety se dozvěděl, že paní Šípová prodala dům za 75 tisíc korun, tedy za částku, za kterou se prodávají garáže a ne rodinné domky. Neváhal a do prodeje se vložil. Reálná hodnota domu byla totiž 800 tisíc korun. Zarážející bylo i to, že přistoupila na splátky. Nový majitel domu potom následně obratem dům prodával přes realitní kancelář za jeden milion korun. „Byl to prostě do očí bijící podvod, musel jsem s tím něco udělat. Snažil jsem se tedy případ zmedializovat a dostat ho před soud,“ říká.

Díky jeho několikaletému úsilí byla platnost kupní smlouvy zrušena. Nemovitost byla následně prodána za adekvátní cenu. Seniorka sama hodnotu peněz, okolnosti případu ani další životní souvislosti příliš nechápe. Nyní žije v pečovatelském domě v obci Hnojnice u Libčevsi. Podvodník se snažil zneužít jejího jednoduchého myšlení. "Je nutné, aby si starší lidé uvědomili, že mohou snadno podlehnout podvodníkovi, proto je potřeba o takových případech mluvit a upozorňovat na ně. I teď se obávám, jak je s penězi paní Šípové nakládáno. Ona sama nedokáže rozlišit hodnotu peněz,“ doplnil P. Semerát.


KAUZA ČERNČICE


Pavel  Semerát zjistil, že sousedka prodala celý dům za 70 tisíc korun.

Hned mu došlo, že žena se stala obětí podvodníka, který zneužil její nižší inteligence.

Případ dotáhl až k soudu a pochybný obchod byl jen díky němu nakonec zrušen.


Prestižní cena Křesadlo je udělována jednou ročně šesti lidem – dobrovolníkům, kteří se významně účastní dobrovolnických aktivit v Ústeckém kraji, ať už jde o pomoc osamělým osobám, nejstarší generaci či třeba dětem ze sociálně slabých rodin.

Na ocenění navrhlo pana Semeráta Občanské sdružení Pomoc bližnímu senior klub Louny. „Pan Pavel Semerát není členem žádné dobrovolnické organizace ani evidován jako dobrovolník. V případě paní Šípové se nebál jít se svou kůží na trh – k soudu, když mu pomoc odmítl obecní úřad v Černčicích a nakonec soud jménem paní Šípové vyhrál a dotáhl celý případ do konce a nemovitost byla prodána,“ zdůvodnila nominace za senior klub v Lounech Vilma Svobodová.

Ocenění Křesadlo mají z minulých ročníků již čtyři lidé z Lounska, kromě P. Semeráta je to Miloslava Chloubová z Ročova, Milena Liptáková z Úlovic a Vilma Svobodová z Loun. Všichni v minulosti vykonali jednorázově nebo opakovaně nějakou nezištnou aktivitu ve prospěch druhých lidí.