Sprostými malůvkami a vulgárními nápisy počmárali v noci pomocí bílé barvy neznámí vandalové dům Milana Krause z Obory. Muž má podezření, že nešlo o náhodnou zastávku vandalů, ale že se mu chtěl někdo pomstít cíleně. Dokázat to půjde ale velmi těžko.

„V noci nás vzbudil štěkot psa. Mysleli jsme, že se k nám chce snad někdo vloupat. Manželka vyhlédla z okna v prvním patře a zahlédla u vrat dvě osoby, zřejmě muže. Zakřičela na ně a oni se rychle vzdálili. Pak už byl klid, ale ráno jsme zjistili, že máme pomalovaný dům,“ popisuje poškozený muž.

Pan Kraus si spojuje nepříjemnou událost se dvěma okolnostmi. Tou první je jeho nedávná žádost o kácení dvou stromů – vzrostlého ořešáku a túje – které rostou na obecním pozemku v blízkosti jeho domu. On usiluje o pokácení stromů, ale představitelé vedení obce jsou proti.

„Prakticky celý den mi sem kvůli těmto stromům nešlo slunce a musel jsem doma svítit. Na podzim jsem poprvé požádal obec o pokácení s tím, že na vlastní náklady vysadím stromy na jiném místě. Ze strany obce, konkrétně pana místostarosty, jsem se ale dočkal pouze průtahů a odmítavého postoje. Místostarosta nakonec svolil, že bude pokácena aspoň túje. Před pár dny tu odborníci byli, ale provedli pouze prořez stromů a dál se jinak už nic nedělo. Určitě tedy o pokácení požádám znovu,“ tvrdí Milan Kraus.

Podle něj se varianta kácení nelíbí ještě jedné další obyvatelce bydlící nedaleko. „Měla k tomu výhrady. Souvislost s noční událostí by mě u ní jen tak nenapadla, ale s policisty jsme šli po stopách barvy a ty nás dovedly k jejímu domu. Zvonili jsme, ale nikdo neotvíral. Odpoledne jsem kapky barvy objevil i na dalších místech, vedly ke hřbitovu,“ pokračuje Milan Kraus.

O vyjádření jsme chtěli požádat i dotyčnou paní, ale v pondělí po poledni v jejím domě nikdo naší redaktorce neotvíral.

Vandalismus může být ale podle poškozeného majitele spojen i s další událostí. „Ještě mě napadla jedna možná souvislost. Nedaleko odtud v zahradní chatce se dříve prodávaly drogy. Objevovalo se tu velké množství lidí, kteří nám postávali s auty před domem, třeba i v noci. Na to jsme si upozorňovali. Distributora drog, který byl místní, zřejmě zákazníci loni na jaře zmlátili. V srpnu se kvůli tomu konal soud. Od té doby se ale již nic nedělo,“ uvažuje M. Kraus.

Místostarosta obce podobný vandalismus nepamatuje. „Byli jsme se tam se starostou podívat. Bydlím tu odjakživa a nic takového nepamatuji. Kdo ví, kdo to udělal, možná nějací výrostci,“ uvedl Miloslav Kettner.

Stromy se kácet nebudou

Potvrzuje stanovisko obce – žadateli nevyhoví a žádné stromy se už kácet nebudou. „Není k tomu důvod, větve v místě byly prořezány a nic tam nyní nestíní,“ uvedl na náš dotaz místostarosta.

Podle názoru M. Krause čin nespáchaly nerozumné děti. „Mám z toho dojem, že pachatelé si dávali dobrý pozor, aby nezpůsobili příliš velkou škodu. Pak už by šlo o trestný čin. Policisté ji předběžně vyčíslili na čtyři tisíce korun, to je pořád ještě přestupek a pachateli nehrozí žádný velký trest. Kdyby to byly děti, počmáraly by třeba i fasádu. Bohužel se viníka pravděpodobně najít nepodaří,“ domnívá se.

Z celé události je rodina znepokojena. „Pocházím odsud, bydlel jsem pak dlouhá léta v Lounech a sem jsem se přestěhoval znovu před třemi lety, domek rekonstruujeme. Nikdy jsme tu s nikým neměli konflikt. Navíc jsem se nedávno dozvěděl, že si na nás někdo stěžoval na obecním úřadě, že pálíme PET lahve v kamnech, ale to samozřejmě není pravda. Snažíme se se sousedy vycházet dobře a o to víc mě tyhle události to mrzí,“ dodává Milan Kraus.