Z pětašedesáti zaměstnanců, kteří ještě loni v Cihelně Kryry pracovali, jich má působit v továrně jen dvanáct a jejich úkol je jediný – jen doprodat zásoby. Co bude pak, nikdo neví. Ostatní lidé dostali výpovědi, vedení cihelny navíc řeší problémy s policií, dva šéfové byli obviněni z mnohamilionových podvodů.

Dříve prosperující podnik, dnes jen torzo, které navíc nevyrábí a veřejně se mluví o jeho definitivním konci. Padesát tři lidí s výpovědí, což v městečku velikosti Kryr hodně poznamenalo i celkovou atmosféru.

Zůstane jen dvanáct lidí

„Už v srpnu 2008 vedení Cihelny Kryry požádalo o povolení poskytovat zaměstnancům náhradu mzdy ve výši 60%. Žádost odůvodnili její manažeři snížením odbytu a velkou zásobou. Patnáctého prosince nám pak oznámili hromadné propouštění, které by mělo být dokončeno do začátku dubna. V cihelnách by podle našich informací mělo zůstat dvanáct lidí, kteří mají doprodávat zásoby,“ potvrdil informace Deníku Vratislav Pražák, ředitel Úřadu práce v Lounech.

Atmosféra v městečku, kde Cihelny Kryry byly významným zaměstnavatelem, není nejlepší. Podle tamních obchodníků lidé méně utrácejí, mají méně peněz, bojí se i o úspory. Práce totiž v regionu není nadbytek. „Není to žádná sláva. V cihelně se nejelo už od léta, taky jsem dostal výpověď, práci jsem ale naštěstí našel. Je to ale hodně těžké, lidé jsou teď hodně opatrní,“ řekl Deníku muž, který pracoval ve společnosti dlouhá léta, ze strachu před pomstou nebo opětovnou ztrátou zaměstnání ale nechtěl uvést své jméno. Ani když byl ještě v Cihelně Kryry zaměstnán, nebyla situace jeho rodiny nejlepší. „Šlo to tam z kopce. Zkuste si žít půl roku jen se šedesáti procenty své mzdy,“ pokračoval.

Mnoho z těch, kteří ze společnosti odcházejí, jsou živiteli rodiny. „Kdo zabezpečuje rodinu, a takových tam byla spousta, tomu z toho musí jít hlava kolem,“ dodal.

Situace není lhostejná ani vedení městečka. Tamní starosta, Miroslav Brda, také už zaznamenal nižší kupní sílu lidí z Kryr. „Touto situací trpí i drobní živnostníci a malí podnikatelé u nás. Cihelna zaměstnávala hodně lidí,“ uvedl.

Radnice připravuje ve spolupráci s úřadem práce pro několik lidí možnost zaměstnání. „Chtěli bychom v rámci projektu snížení nezaměstnanosti dát práci pětadvaceti lidem, kteří by pracovali pro město. Jednalo by se především o pracovníky starší padesáti let,“ prozradil M. Brda.

Problémy Cihelny Kryry nezpůsobila jen hospodářská krize. Začaly už mnohem dříve, Deník o potížích společnosti informoval poprvé už v červnu 2008. Jeden z bývalých spolumajitelů tehdy obvinil Jaroslava Scharfa a Jiřího Kurtince, současné šéfy, že zpronevěřili majetek v hodnotě stovek milionů a že firmu v podstatě vytunelovali.

Letos v lednu mu dala za pravdu i policie, když oba obvinila z obrovských podvodů. Obviněni byli i soudní znalci, kteří se měli na stamilionových podvodech podílet. Deník tehdy oba manažery kontaktoval, ani jeden se ale k podezření nechtěl vyjádřit.