Sedmdesáti lidem, kteří přišli na Podbořansku po pádu společnosti Cihelny Kryry o práci, už to asi nepomůže. Mohou se ale alespoň dozvědět pravdu, soud totiž začal v minulých dnech řešit spor a údajné podvody šéfů jejich firmy, kteří se vzájemně obviňují ze stamilionových „kouzel“.

První problémy cihelny prosákly na povrch už v roce 2008. Tehdy Jaroslav Novák obvinil své bývalé společníky Jaroslava Scharfa a Jiřího Kurtince z tunelování a krádeže. O několik měsíců později jeho slova potvrdila i policie, která je obvinila z nadhodnocení ložisek cihlářské hlíny. Nakonec mezi obžalovanými figuruje i Novák.

V roce 2009 pak firma v Kryrech utlumila výrobu, doprodává jen zásoby a postupně propustila 70 zaměstnanců.

Ze společníků jsou nesmiřitelní nepřátelé

„Může za to Scharf. Je to tunelář, mafián a zločinec, který připravil sedmdesát lidí o práci a způsobil škody ve stovkách milionů,“ nemůže svému bývalému společníkovi přijít na jméno Jaroslav Novák.

Oba, dříve obchodní partneři, se dnes vzájemně obviňují, kdo může za pád společnosti Cihelny Kryry. Podle Scharfa bylo vše v mezích zákona, pro média se však už dříve rozhodl nic nekomentovat. Když byl ještě sdílnější, řekl o Novákovi: „Je to blázen, který to nemá v hlavě v pořádku. Nechápu, proč útočí na mou osobu, nenávidí mě a vymýšlí si.“ Popřel také všechna obvinění.

Oba muži se obviňují i z dřívějšího napadání. Novák Scharfa navíc nařkl z toho, že mu odcizil akcie v hodnotě stamilionů korun. Světlo do celého zamotaného případu by teď měl vnést soud, který v dubnu začal v Plzni začal. A o co vůbec ve sporu jde? Státní zástupce viní obviněné z podvodu za 133 milionů korun.

Novák je obviněn ze zkreslování údajů o stavu hospodaření, Scharf a Kurtinec navíc ještě z podvodu. Novákovi hrozí pět, dvěma dalším až dvanáct let vězení. Podle Nováka Scharf a Kurtinec už do společnosti vstoupili s úmyslem ji vytunelovat. „Věděli to a využili toho. Společnost Novosedly byla vytvořena pouze za účelem tunelování,“ řekl před soudem.

Bezcenné akcie za hodnotný majetek

Se směnou bezcenných akcií nemá Novák podle svých slov nic společného, na otázku soudu, proč souhlasil se zápisem společnosti Novosedly do obchodního rejstříku, když věděl, že firma takovou hodnotu nemá, odpověděl, že proto, aby věděl, kam až Scharf dojde. Prý aby mohl na celou věc včas upozornit.

Podle policie a státního zástupce obvinění vkládali do společností bezcenné akcie výměnou za hodnotný majetek. Zakládány byly nové firmy, kam byl podle zjištění detektivů vkládán neexistující majetek.

Jedná se také o společnost Novosedly. Do této společnosti měli vložit dva pozemky v hodnotě asi 323 milionů korun. V této hodnotě pak firma vydala akcie, s nimiž se obchodovalo a obvinění s jejich pomocí měli ovládat další firmy, například právě Cihelny Kryry. Policisté si ale nechali zpracovat další posudek, který tvrdí, že pozemky mají hodnotu zhruba jen 200 tisíc korun a cihlářská hlína tam není, má jít o vytěžené pískovny, podle obžaloby o tom podnikatelé věděli a chtěli spáchat podvod. „Nepochyboval jsem o posudcích znalců, neměl jsem k tomu důvod. Nic nezákonného jsem neudělal,“ bránil se před soudem Scharf, který si prý nechal udělat další posudek, který mu dává za pravdu.

Obviněni jsou tak také znalci, kteří podle názoru policie také spáchali podvod. Soud pokračuje i v těchto dnech, kdy bude vynesen rozsudek se zatím neví.

Hynek Dlouhý
Miroslava Vejvodová