Stavba parku větrných elektráren v okolí Kryr vyvolává mezi tamními obyvateli vzrušené diskuze. Devatenáct stožárů chce v Kryrech postavit společnost Viventy česká. Firma v oblasti dlouho prováděla průzkumné práce. „Měřili u rozhledny průměrné rychlosti větru a výsledky prý dopadly dobře,,“ řekl kryrský starosta Miroslav Brda.

Stavbu stožárů schválilo i kryrské zastupitelstvo. „Referendum jsme u nás nedělali,“ sdělil starosta. Peníze z elektráren půjdou od obcí. „Peníze půjdou vždy do té obce, na jejímž katastru ten který stožár bude stát. Finance pak využijeme k obnově obce,“ slíbil občanům Miroslav Brda.

Stavět se mělo začít původně na jaře příštího roku. Výstavba byla ale zatím odložena. „Vyskytl se problém s napojením na distribuční síť. Jednáme s distributorem o vyřešení potíží, pokud vše půjde dobře, předpokládáme začátek výstavby na podzim 2008 nebo na jaře roku 2009,“ upřesnil termín výstavby Filip Havlíček ze společnosti Viventy česká.

Stožáry v Kryrech by měly být 105 metrů vysoké a bude na nich připevněn rotor se třemi listy, každý 44 metrů dlouhý. Tématem výstavby parku větrných elektráren v okolí Kryr se bude zabývat i Den s deníkem, který začíná v úterý 19. června v 15 hodin na kryrském náměstí.