Schillerova rozhledna v Kryrech oslavila o víkendu 110 let od svého vybudování a prvního otevření. Slavnosti se zúčastnily stovky lidí, nechyběli starostové obcí z okolí, podívat se přijel také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

V Kryrech se slavilo od pátku do neděle několik věcí dohromady: čarodějnice, první máj, letos i rozhledna. Kdo vyšplhal v sobotu po obědě z městečka až nahoru k ní, nelitoval. Na vrcholku čekala hudba, balónky, občerstvení, suvenýry, zábavný program, udělalo se také pěkné slunečné a teplé počasí.

Rozhledně k narozeninám popřáli všechno dobré jak místní politikové, tak i představitelé církví z Podbořanska. Kryrská rozhledna má dokonce i svou vlastní písničku s poetickým textem, který složil Kamil Kraus, bývalý dlouholetý ředitel školy v městečku, a zazněla také nedávno v televizi ve vzdělávacím pořadu o rozhlednách. Tuto píseň si přímo na místě na závěr oficialit společně zanotovali všichni návštěvníci oslav; text předtím dostali pohodlně všichni do ruky na listu papíru.

Za deset let si ji prohlédlo 25 tisíc návštěvníků

Rozhledna na vycházkovém přírodním hřebenu nad Kryry, která je dnes typickou dominantou městečka, byla vybudována v letech 1905-1906. Pojmenována byla na počest německého básníka Friedricha Schillera, souputníka a přítele J. W. Goetha. Tehdy se totiž připomínalo 100 let od Schillerova úmrtí. Tento básník je mimochodem autorem textu Óda na radost, který zhudebnil Ludwig van Beethoven, a tato skladba je dnes hymnou Evropské unie.

„Před rokem 2006 byla rozhledna rekonstruována na náklady našeho města, abychom důstojně oslavili sto let od jejího otevření. A od té doby až do dneška, tedy během posledních deseti let, na ni přišlo 25 tisíc návštěvníků," řekl starosta Kryr Miroslav Brda.