Jak již Deník dříve informoval, zápach pochází z gumárenské výroby, která je v Kryrech umístěna přímo ve středu města. Lidé si tam dlouhodobě stěžují na zápach, který je podle nich jedovatý a zdravotně závadný. „Slibovali, že výrobu omezí, místo toho tam vozí další stroje. Nic se nezměnilo. Vůbec nedodržují to, co slíbili. V tom smradu nejde vydržet, máme z toho zdravotní problémy,“ tvrdí Václav Kadleček, který bydlí v těsném sousedství továrny a který také inicioval petici za zrušení provozu, kterou podepsalo 38 lidí.

Společnost se nařčením brání. „Jsou to absolutně lživá tvrzení. Naopak jsme některé stroje odvezli do naší druhé provozovny. Už tu probíhá jen drobná výroba. V současné době se tam také staví zeď, která zabrání úniku zápachu směrem do ulice. Dřevěná okna byla vyměněna za plastová,“ řekl na dotaz Deníku Vladimír Beránek, jednatel společnosti.

Měření byla zmanipulovaná, tvrdí obyvatel

Podle něj chce firma pokračovat v eliminaci nepříjemného zápachu i nadále. „Vytáhneme komín a do budoucna uvažujeme i o nákupu nového odsávání,“ dodal V. Beránek. Někteří lidé v Kryrech tvrdí, že měření hluku a zápachu byla zmanipulována. „Měří se vždy, když provoz neběží. Ať to přijdou někdy změřit k nám, když jedou naplno. Musíme se zabarikádovat v domě a nikam nevycházet. Některá měření navíc proběhla jen nosem,“ je rozčílen Václav Kadleček.

I toto tvrzení firma odmítá. „Proběhlo několik důkladných měření, žádné ale neukázalo překročení povolených limitů. Nicméně se i tak snažíme stále snižovat míru zápachu,“ tvrdí zástupce firmy Qwert Rubber. Podobný názor má i starosta Miroslav Brda. „Továrna zaměstnává 40 lidí. Já nemohu jít a říci zavíráme, když jsou všechna měření v pořádku. Pokud by ale bylo něco naměřeno, samozřejmě zakročím,“ řekl. Ovlivněná měření také odmítá. „Měření prováděli lidé z kraje, kteří tomu rozumí. Oni ví, jak to mají dělat. Mají s tím zkušenosti,“ dodal.

Lidé z Kryr si stěžují na zápach