Obyvatelé Kryr si opakovaně stěžují na zápach z tamní gumárenské společnosti Qwert Rubber, která sídlí přímo v centru městečka. Tvrdí, že se u nich objevily zdravotní problémy s dýcháním a alergie. Firma už provedla opatření, aby se hluk a zápach dál nešířil, ale část stížností se opakuje. „U mě a u manžela se objevilo astma a alergie. U vnuka i dcery, kteří k nám chodí na návštěvy, se objevily také dýchací problémy. Máme pocit, že máme poleptané sliznice. Bydlíme v těsné blízkosti továrny a nedá se to snést. Nemůžeme ani otevřít okno,“ stěžuje si Věra Kadlečková z Kryr.

Staví se zeď, firma prý omezila výrobu

Gumárna už podle jednatele společnosti Vladimíra Beránka omezila výrobu a odvezla některé stroje. O problému náš deník informoval už v červnu. Staví se také zeď, která by měla zabránit pronikání zápachu do ulice. Byla vyměněna dřevěná okna za plastová. Firma plánuje vytáhnout komín a zvažuje nákup nového odsávání.

Kadlečkovi tvrdí ale něco jiného a nepřestávají si stěžovat. „Žádné odvážení strojů jsme neviděli. Nic neodváželi, ale naopak další věci naváželi. Továrna rozjela třísměnný provoz, i když jsme rozhodně byli proti tomu. Proč vůbec starosta dovolil rozjet provoz s takovým zápachem a hlukem?“ diví se V. Kadlečková.

Měření nic neprokázala

Měření hluku a zápachu překročení limitů neprokázalo. „Měření inspekce ministerstva vnitra a krajského úřadu neprokázala zvýšené limity. Můžu zaručit, že jakmile by hygienici něco naměřili, okamžitě bych začal jednat. Bez prokázaných faktů ale přece nemůžu jít a firmu zavřít,“ říká starosta Miroslav Brda. Podle Kadlečkových byla měření zmanipulována. „Ať to přijdou dlouhodobě měřit k nám, na náš pozemek a za plného provozu. Starosta naše výtky nechce slyšet. Žádali jsme se ho, aby k nám přišel, když tu máme největší zápach. Nepřišel. Nechce ani dlouhodobé měření,“ zlobí se V. Kadlečková.

Podle starosty nemůže provoz zavřít. „Hygienici sem jezdí měřit hodnoty každý půlrok. Pokud chtějí Kadlečkovi další měření, ať si ho nechají udělat. A pokud tato měření zjistí překročení hodnot, mají právo se s firmou Qwert soudit. Nezávislý orgán pak rozhodne,“ dodal starosta.

Lidé v Kryrech si stále stěžují na zápach

Lidé z Kryr si stěžují na zápach