Finále Zdravé 5 vyvrcholilo na konci května kuchařským kláním v Praze, kde se v pěti kategoriích utkalo 15 nejlepších týmů z celé republiky. Hned čtyři z nich přijely ze škol, školek a dětských domovů z Ústeckého kraje. Tým ze základní školy v Peruci ve své kategorii vyhrál.

Celkově se do jedenáctého ročníku soutěže přihlásilo rekordních 330 týmů.

„V prvním kole Finále Zdravé 5 zasílaly tříčlenné týmy pod vedením pedagoga fotografie připravených jídel, ze kterých na začátku května odborná porota spolu s veřejností vybraly patnáctku finalistů. Ti se pátek 26. května sjeli do Prahy, aby soutěžili o pořadí ve svých kategoriích," popsala soutěž Barbora Vanko, mluvčí řetězce Albert. „Malí kuchtíci dostali za úkol připravit svačinu, případně sendvič pro porotce, dále se utkali v rychlém kvízu o zdravém stravování, a nakonec museli vymyslet originální recept z připravených surovin," pokračovala.

Celkovou výhru v hodnotě sto tisíc korun si rozdělili finalisté podle umístění. Zda peníze použijí na vybavení školní kuchyňky, nebo zvolí společný zážitek, je jen na nich.

Vítězem kategorie 1. a 2. třída základní školy se stal tým Bonbonci z Peruce na Lounsku. „Připravovali jsme se hodně ve škole, protože tam máme kroužek vaření, kde nás paní učitelka učí, jak připravovat různá jídla. Hodně se snažíme vařit právě zdravě, nejvíce pracujeme se zeleninou a taky luštěninami. Ale vaříme i doma, kde pomáháme rodičům, protože nás to baví,“ popsali Jakub, Vojta a Lili pod vedením pedagožky Jitky Müllerové.

Stříbrnou medaili v kategorii mateřských škol si odvezli Drsní hafani z 1. MŠ Most, OP Pod Lajsníkem. Na stejné pozici, tedy za týmem z Peruce, se mezi dětmi z prvních a druhých tříd základní školy umístili Zelenáčci ze ZŠ Sulejovice. Třetí místo ve svojí kategorii získali Předkrmáci z Dětského domova Most.

„Každým rokem pozorujeme, že jsou děti šikovnější a také mají větší povědomí o tom, jak přistupovat k jídlu zdravě a udržitelně. Vzdělávání v této oblasti, a to zábavnou formou, je ostatně hlavním posláním projektu Zdravá 5, proto nás tento trend opravdu těší,“ vysvětlila Alena Paldusová, manažerka projektu Zdravá 5.

Tématem letošního ročníku soutěže bylo navíc neplýtvání potravinami. Děti se měly při všech receptech a úkolech zamyslet na tím, jak využít všechny surovin beze zbytku. „Jsme moc rádi, že se naše úsilí setkává s velkým zájmem dětí i škol. Největší radost ale máme z toho, že děti i učitele naše aktivity baví a dávají jim smysl, stejné jako nám,“ doplnila.

Jedenácti ročníků dětské kuchařské soutěže se zúčastnilo více než deset tisíc malých kuchařů ze všech koutů Česka. Vzdělávacím programem Zdravá 5, který školám poskytuje Nadační fond Albert zdarma, projde každý školní rok více než 30 tisíc dětí. Podrobnosti o něm nabízí webová stránka zdrava5.cz.