Nespočet zajímavých akcí už za desítky let své existence hostil kulturní dům v Dobroměřicích. Koncerty, plesy, taneční kurzy a mnoho jiných. A sloužit bude i dál. Právě totiž prošel kompletní rekonstrukcí a doslova září novotou. Venku a hlavně uvnitř.

Letos v listopadu to bude rovných třicet let od chvíle, kdy byl objekt předán do užívání. „Vznikl tehdy v Akci Z. Tuto skutečnost připomíná pamětní deska u vstupu, kterou jsme na místo vrátili. Pod ni by měla ještě přibýt tabulka, připomínající současné opravy," vysvětlila Ivana Sihlovcová, starostka Dobroměřic.

Práce si vyžádaly téměř devět milionů korun

Nové schody z balkonu na parket už by neměly dělat problémy dámám na podpatcíchProvoz kulturního domu byl ukončen loni v létě a následovalo devět měsíců prací. Z původní celkové sumy necelých sedmi milionů korun na zateplení objektu a opravy v přízemní části má téměř tři miliony pokrýt dotace. „Tento projekt však neřešil spoustu věcí, například celé patro s balkonem mělo zůstat původní. Proto jsme se rozhodli přidat další dva miliony korun a udělat rekonstrukci kompletní," vysvětluje Ivana Sihlovcová.

Moderní čistý exteriér naznačuje, že ve starém „kulturáku" se stalo něco zásadního. Nové je skoro vše - okna, dveře, sociální zařízení, podlahy včetně krásných dřevěných parket v sále. „Také jsme nechali udělat nové dřevěné schodiště vedle pódia na balkon. Na to původní, kovové, má špatné vzpomínky nejedna dáma v podpatcích. Bylo příliš strmé a nebezpečné," říká starostka. Hotové je samozřejmě i zmíněné zateplení, rozvody a nová střecha. Nechybí příprava pro instalaci dataprojektorů a další vymoženosti.

Prostory tradiční restaurace zůstaly zachovány. Kuchyně prošla rekonstrukcí v roce 2005, po nynějších úpravách se tam tedy vrátilo zánovní vybavení.

Kulturní dům propachtují

Dobroměřice aktuálně čekají na nabídky od dodavatelů nábytku. Probíhá také výběr nového provozovatele kulturního domu. Obec objekt takzvaně propachtuje; výraz určuje nový občanský zákoník. To znamená klasický nájem s tím, že provozovatel, pachtýř, se o věc stará jako řádný hospodář, navíc si obvykle může ponechávat výnos. „V zastupitelstvu jsme se shodli na tom, že na kulturním domě nechceme za každou cenu vydělávat, že je to primárně věc občanské vybavenosti v obci," říká Ivana Sihlovcová.

Kromě různých zábav, plesů či koncertů se počítá i s vrácením zasedání zastupitelstev či vítání občánků do kulturního domu. Ten by měl být, jak je v poslední době zvykem, zřejmě nekuřácký. Stejně jako v Cítolibech nebo v lounské Zastávce. „Asi to nebudeme budoucímu nájemci určovat, ale předpokládáme nekuřácké prostředí. Posezení pro kuřáky bude připraveno venku," dodala starostka.

Kolaudace proběhne 29. července, poté obec uspořádá pro zájemce den otevřených dveří.