Online reportáž

Na státních zámcích v Krásném Dvoře na Podbořansku a Stekníku na Žatecku se odsouvá zahájení nové sezony, ruší se veškeré prohlídky a akce, soukromé i veřejné, které se měly konat do poloviny dubna. Jde hlavně o akce spojené s velikonocemi, na které by na obě památky dorazily tisíce lidí. „Je to škoda. Už jsme měli nasmlouvané stánky na tradiční řemesla, ukázky barvení vajíček, pekaře, tradiční zabijačku na nádvoří, pletení pomlázek. Naši průvodci se učí texty o zvycích a tradicích velikonoc. Chystali jsme krásnou výzdobu zámku,“ přiblížila kastelánka zámku Stekník Jana Zajíčková.

Co je koronavirus.Zdroj: Deník O tom, zda se akce původně plánovaná na velikonoční víkend úplně zruší, nebo se posune na pozdější termín, se ještě rozhodne. V Krasném Dvoře velikonoční akci prozatím odsunuli na 8. května.

V ohrožení je konání, co se počtu návštěvníků týká, největší jarní akce v okrese – výstavy Dům a zahrada v Lounech. Loni se jí zúčastnilo 294 vystavovatelů a navštívilo ji 39 758 lidí. Letos je v plánu 16. až 19. dubna. „Pevně věříme, že se situace vyřeší do termínu konání výstavy. Situaci, která se mění každým dnem, bedlivě sledujeme a v případě, že by se vyvíjela nepříznivě, budeme informovat vystavovatele i veřejnost o dalším postupu,“ uvedla Štěpánka Portz ze společnosti Diamant Expo, která výstavy v Lounech organizuje.

Zatímco kino v Žatci je spolu s divadlem zavřené, lounské kino Svět hraje dál. Dočasně snížilo kapacitu sálu na 99 sedadel. Otevřené zůstaly bazény v Žatci a Postoloprtech nebo sauna v Lounech. V Žatci zavřelo pro veřejnost regionální muzeum, sauna a také městská knihovna, ta lounská zůstává v provozu.

„Prosíme všechny čtenáře a návštěvníky knihovny, kteří trpí jakýmkoliv respiračním onemocněním, případně se vrátili z rizikových oblastí, byla jim nařízena karanténa, setkali se s někým, kdo by mohl být nemocný, aby byli ohleduplní a návštěvu knihovny odložili na vhodnější dobu,“ vyzvala lounská knihovna.

Otevřené zatím zůstávají mateřské školky. V Lounech zavřela pouze ta, která je součástí Základní školy Kpt. Jaroše. „Mateřské školy plošně nezavíráme. Uvidíme ale, jak se situace bude dál vyvíjet. Organizační opatření jsme nechali na jednotlivých ředitelkách,“ sdělil lounský starosta Pavel Janda. Vedení Žatce případné uzavření mateřských škol v průběhu středy konzultovalo se zdravotníky, okresní hygienickou stanicí i ředitelkami mateřských škol. „Výsledkem je, že mateřské školy jsou do pátku otevřené bez jakéhokoliv omezení. Budeme samozřejmě sledovat situaci kolem šíření koronaviru a přijmeme případně další opatření,“ uvedla žatecká starostka Zdeňka Hamousová. Nicméně školky v obou městech rodičům doporučují, pokud je to možné, aby si děti ponechali doma.

Co s dětmi řeší tisíce rodičů v okrese Louny. Mnoho z nich přišlo také o své odpolední kroužky a tím, že se zavřely školy, i o tréninky v tělocvičnách.
V Postoloprtech spustili pro děti ze základní školy příměstský tábor, probíhá od 8 do 14 hodin v sále tamních dobrovolných hasičů. Na děti čekají hry, budou sportovat, tvořit. „Město a hasiči nám vyšli vstříc, máme potřebné zázemí i s vybavením. Děti mají zajištěné obědy, pití, připravujeme různý program,“ sdělila za organizátory Petra Tykalová.

Přímo v okrese Louny žádného nakaženého člověka hygienici nezaznamenali. V Ústeckém kraji je aktuálně jeden případ nákazy v Ústí nad Labem, jeden v Litoměřicích a deset v Děčíně.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník