Když se řekne Josef Čerňanský, je to skoro jako synonymum pro Podbořany. V zastupitelstvu tam je od roku 1990. Letos mu bude 75 let, přesto chce pro město pracovat dál a kandiduje znovu. Šestnáct let v Podbořanech starostoval, pak poznal i „vysokou“ politiku, čtyři roky byl poslancem.

„Každé volební období mělo své rysy. Když bych měl hodnotit, které bylo nejlepší, tak musím říct, že to bylo to úplně první. Na to nejraději vzpomínám. Důvod? Všichni, kdo tenkrát byli v zastupitelstvu, do toho šli se snahou město zlepšit, vylepšit situaci a víra lidí byla jiná než později, kdy už se tam začínaly projevovat například osobní zájmy, nevraživost a podobně. Lidi byli tenkrát takoví nadšení, táhli více za jeden provaz,“ vzpomíná.

V Podbořanech vedli od sametové revoluce město vlastně jen tři lidé. Krátce byl po revoluci jmenován na pár měsíců Jaroslav Kučera, pak po volbách šestnáct let právě Josef Čerňanský a nyní je dvanáct let starostou Radek Reindl. Jde tak o stálou vládu.

„Je to tím, že při práci pro město jsme nikdy moc neřešili strany. Spolupracovali jsme. Vždycky jsme si v práci v legraci zanadávali, jak to dělají v Praze. I když jsem byl já z ČSSD, místostarosta z ODS. Ale při práci pro město nás to nijak neovlivňovalo,“ vysvětluje.

Sportovní hala

Pokud se bývalý starosta a poslanec ohlédne za minulostí, přemýšlí, co by se v Podbořanech mělo změnit. „Jednou z věcí by byla sportovní hala. Podbořany by si ji zasloužily. Už se o ní mluví dlouho, poprvé vlastně ještě když jsem byl starostou. Další věc není v kompetenci města, to nemůže zařídit radnice, ale líbilo by se mi, kdyby to konečně dopadlo. A to je obchvat Podbořan. Doprava ve městě je vyšší, provoz je velký. A poslední, ale tu není možné změnit. Je škoda, že nezůstalo v Podbořanech více historických budov,“ lituje Čerňanský.

V poslední době se mluví o přímé volbě starostů. „Je to takové dvojsečné. Pravdou je, že ten člověk by měl velkou přímou podporu občanů. Druhá stránka věci je, že se může stát, že starostou se také může stát člověk, který nebude mít podporu v zastupitelstvu. Bude to osobnost, lidé ho zvolí, ale bude tam sám. Ostatní v zastupitelstvu mohou být proti němu a bylo by pak velmi složité bez podpory něco prosadit,“ vyslovil svůj názor.

Současným starostou Podbořan je Radek Reindl. Blížící se volby ale můžou všechno změnit. Co by Čerňanský popřál nově zvolené hlavě města? „Hlavně bych jí přál, aby dostala zastupitelstvo, které samozřejmě nebude jen kývat, to je špatně. Musí být třeba i k některým věcem kritické, ale konstruktivní kritika, ta je potřeba. Ostatní členové zastupitelstva by měli s vedením města, tedy starostou a místostarostou, spolupracovat, táhnout město dál dobrým směrem, domluvit se na důležitých věcech. Aby tam bylo dost lidí z různých oborů, aby dokázali poradit, využít své odbornosti ve prospěch města,“ dodal na závěr.