„Po odborné stránce je vznik laboratoře schválený, máme přislíbenou zápůjčku techniky. Teď jednáme se zdravotními pojišťovnami o uzavření smluv, chceme zahájit provoz laboratoře co nejdříve. Předpokládám, že začne fungovat v řádech dní, přesný termín ale zatím stanovený není,“ přiblížil ředitel žatecké nemocnice Jindřich Zetek.

Nová laboratoř v Žatci by měla přinést zkrácení čekací doby na výsledky testů na nákazu covid 19. Dosud se pohybuje kolem dvou dnů, nově by testovaní měli znát výsledek do 24 hodin.

Kapacita laboratoře bude přibližně 200 až 250 testů denně. Existuje předpoklad, že se do Žatce budou vozit vzorky i z jiných odběrných míst. V Žatci se nyní provádí zhruba sto odběrů denně.

Pivo. Ilustrační foto.
Žatec nabídne svou restauraci s minipivovarem U Orloje k pronájmu

„Laboratoř bude mít významný přínos pro žateckou nemocnici i do budoucna. Neočekávám, že bychom nečekali nějakou další vlnu jiného viru,“ sdělil Jindřich Zetek.

Zřízení laboratoře kvituje vedení města, které je vlastníkem nemocnice. „Akreditovaná hrazená laboratoř je excelentní kousek, vidím v tom obrovský benefit nemocnice,“ řekla žatecká starostka Zdeňka Hamousová.

Kvůli pandemii pracuje žatecká městská nemocnice několik týdnů v epidemiologickém režimu. Některá zdravotní péče byla zastavena, došlo k omezení ambulantního provozu. Personál se přesunul na lůžková oddělení.

Litoměřický biskup Jan Baxant
Letošní Vánoce by mohly být nebem na zemi, říká biskup Jan Baxant

Nemocnice v Žatci má v současné době připravených třicet lůžek pro covid pozitivní pacienty. Na covid pracoviště se přeměnilo oddělení gynekologie a tři pokoje na chirurgii. „Do dnešní doby jsme nezaznamenali přetížení, v průměru máme dvacet pacientů,“ sdělil ve čtvrtek Jindřich Zetek.

Horší je podle jeho slov situace s personálem. „Potýkali jsme se s jeho nedostatkem. Hlavně u středního personálu, nemocní byli i dva primáři. Situace byla po této stránce napjatá a vydrželi jsme jen za cenu osobního nasazení personálu. Nejsem ale optimista, že bychom byli z nejhoršího venku. Čekáme, že se nám nakazí druhá vlna personálu. Oddychneme si zřejmě až po Novém roce,“ popsal ředitel.