Šestice příslušníků Royal Air Force (RAF), která se narodila v Lounech v ulicích v blízkosti dnešního Parku letců RAF, v něm bude mít lavičku se svým jménem. Slavnostní odhalení je v plánu v sobotu 27. května od 10 hodin.
„Lavičky jsou v parku od loňského roku, teď na ně připevníme a slavnostně odhalíme malou destičku se jménem letce, jeho peruti, znakem RAF a logem města Loun,“ přiblížil Jaroslav Tošner, jeden z iniciátorů akce.
O přejmenování bývalého Parku U Trati, který se nachází mezi ulicemi Husova, Svatopluka Čecha a železniční tratí mezi lounskými nádražími, na Park Letců RAF rozhodli lounští zastupitelé loni na jaře. Kromě laviček s destičkami se jmény zmíněných příslušníků RAF by se v něm měl v budoucnu objevit i menší pomník.
V Lounech si své rodáky, kteří bojovali proti nacismu v zahraničí nebo zahynuli při okupaci, připomínají pravidelně. Například hlavní pavilon výstaviště nese jméno Josefa Fouska. Bývalého lounského starostu a jeho syna Karla popravili Němci v červnu roku 1942.
Smrt čekala také na čelní funkcionáře místního veslařského klubu. Popraveni byli Ladislav Vosátka, Stanislav Šulc, Jan Šafránek, Bohuslav Havránek a Karel Pelc. K dalším místním, kteří zemřeli kvůli nacistům, patřili Jaroslav Plodek, Václav Halla, Karel Podhajský, Vladimír Lamka a Václav Zörner. Od roku 1946 u loděnice u Ohře připomíná veslaře zavražděné a umučené nacisty v letech 1941 až 1945 památník, každoročně se u něj konají vzpomínková shromáždění.
Stejně jako u rodného domu Otakara Jaroše. Příslušník 1. československého samostatného praporu, který bojoval na východní frontě, padl 8. března 1943 v bitvě u Sokolova nedaleko Charkova na Ukrajině. Jako první cizinec ve druhé světové válce byl vyznamenán titulem hrdina Sovětského svazu.