Šestice příslušníků Royal Air Force (RAF), která se narodila v Lounech v ulicích v blízkosti dnešního Parku letců RAF, v něm bude mít lavičku se svým jménem. Slavnostní odhalení je v plánu v sobotu 27. května od 10 hodin.

„Lavičky jsou v parku od loňského roku, teď na ně připevníme a slavnostně odhalíme malou destičku se jménem letce, jeho peruti, znakem RAF a logem města Loun,“ přiblížil Jaroslav Tošner, jeden z iniciátorů akce.

O přejmenování bývalého Parku U Trati, který se nachází mezi ulicemi Husova, Svatopluka Čecha a železniční tratí mezi lounskými nádražími, na Park Letců RAF rozhodli lounští zastupitelé loni na jaře. Kromě laviček s destičkami se jmény zmíněných příslušníků RAF by se v něm měl v budoucnu objevit i menší pomník.

Za účasti rodiny, veřejnosti a vedení města se v sobotu přejmenoval hlavní pavilon na lounském výstavišti na Pavilon Josefa Fouska.Pavilon Josefa Fouska na lounském výstavištiZdroj: Ladislav Bába

V Lounech si své rodáky, kteří bojovali proti nacismu v zahraničí nebo zahynuli při okupaci, připomínají pravidelně. Například hlavní pavilon výstaviště nese jméno Josefa Fouska. Bývalého lounského starostu a jeho syna Karla popravili Němci v červnu roku 1942.

Pomník v areálu Veslařského klubu Ohře LounyPomník v areálu Veslařského klubu Ohře LounyZdroj: Deník/Mirka Strnadová

Smrt čekala také na čelní funkcionáře místního veslařského klubu. Popraveni byli Ladislav Vosátka, Stanislav Šulc, Jan Šafránek, Bohuslav Havránek a Karel Pelc. K dalším místním, kteří zemřeli kvůli nacistům, patřili Jaroslav Plodek, Václav Halla, Karel Podhajský, Vladimír Lamka a Václav Zörner. Od roku 1946 u loděnice u Ohře připomíná veslaře zavražděné a umučené nacisty v letech 1941 až 1945 památník, každoročně se u něj konají vzpomínková shromáždění.

Rodný dům Otakara Jaroše v lounské Kotěrově koloniiRodný dům Otakara Jaroše v lounské Kotěrově koloniiZdroj: ÚZSVM

Stejně jako u rodného domu Otakara Jaroše. Příslušník 1. československého samostatného praporu, který bojoval na východní frontě, padl 8. března 1943 v bitvě u Sokolova nedaleko Charkova na Ukrajině. Jako první cizinec ve druhé světové válce byl vyznamenán titulem hrdina Sovětského svazu.