Marie Gazdovská z lounského sídliště Hrnčířská má zahrádku hned za řekou. Pěšky tam běžně jde slabou čtvrthodinku. Teď má ale problém. Lávka pro pěší, která leží pod železničním mostem přes Ohři, je zavřená. Musela by až přes silniční most Veslařů. A to je vzhledem k jejímu věku už daleko, čekal by ji dvoukilometrový výšlap.

„Když chci teď na zahrádku, musím někomu říct, aby mě tam odvezl autem. Pěšky už tak dlouhou cestu neujdu,“ řekla Marie Gazdovská.

Zavřená lávka pro pěší na východním okraji Loun trápí kromě zahrádkářů i další obyvatele města. Hojně ji využívají cyklisté a lidé na procházkách. Alternativami, jak se teď dostat na druhou stranu řeky, jsou buď zmíněný most Veslařů, nebo až most ve Vršovicích. První je od lávky 1,5 kilometru, druhý ještě o kilometr dále.

Lávka je zavřená od začátku srpna a ještě zhruba dva měsíce bude. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) totiž opravuje most pro vlaky nad lávkou, práce mají probíhat do konce října. „Součástí opravy mostu je i odstranění starých nátěrů otryskáním a provedení nové protikorozní ochrany mostu. Musí se zakrýt celý most včetně lávky z důvodu zamezení úniků abraziva a zbytků starých nátěrů při tryskání i k zamezení rozstřiku barev při nanášení nových nátěrů,“ vysvětlil mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Uzavření lávky pocítil také Zdeněk Bačkora, majitel samoty v Lužeradech, která stojí na levém břehu řeky. Usedlost postupně rekonstruuje, organizuje kulturní akce, kolemjdoucím nabízí drobné občerstvení. „Uzavření lávky je znát, hlavně pěších teď přijde daleko méně. Cyklistům zajížďka přes jiný most tolik nevadí,“ sdělil.

Další opravy jsou v plánu

Lidé diskutující na sociálních sítích potřebu rekonstrukce chápou. „Je to lepší, než aby most spadl. A takové práce se musí dělat v létě, těžko se natírá přes zimu,“ shodují se.

Samotná lávka patří městu. I ji čeká oprava. Pokud to lounští zastupitelé schválí, tak už v příštím roce, a zřejmě bude zase nějaký čas zavřená. „V letošním roce jsme zadali vypracování projektové dokumentace na opravu lávky. Bude v návrhu rozpočtu pro příští rok,“ sdělila vedoucí odboru správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská. Rozpočet by mělo v závěru roku schvalovat zastupitelstvo vzešlé z říjnových komunálních voleb.

Stav pěší lávky je špatný, nikoli však velmi špatný nebo havarijní, aby se muselo řešit její uzavření. V rámci oprav dojde na výměny poškozených částí ocelové konstrukce a pochozí mostovky, doplní se profily ke ztužení konstrukce a poškozené části zábradlí a opraví se betonové konstrukce. V plánu je také kompletní nátěr lávky.

Letos na jaře byla v Lounech uzavřena druhá lávka pro pěší a cyklisty přes řeku Ohři v parku u výstaviště. Důvodem byla rekonstrukce cest v její blízkosti. Lidé se ale na druhý břeh dostali, lounští dobrovolníci totiž zajistili přívoz pramicí. Podobné řešení se u lávky pod železničním mostem nenabízí.

Příští rok čeká Louňany další zavřený most. Budou se totiž bourat silniční mosty přes koleje v Říční ulici, které nahradí most nový. Práce potrvají skoro rok, objížďka přes Vršovice bude pět kilometrů dlouhá.