Nová světla, která ozařují lávku pro pěší a cyklisty pod železničním mostem v Lounech, mají být nerozbitná a extrémně odolná proti vandalským útokům.

„Na místě jsme použili šest nerozbitných svítidel od výrobce z Brna. Mají speciální a výmluvný název – Extrém Antivandal,“ uvedl Stanislav Toman z Loun, podnikatel, jehož firma osvětlení mostu na objednávku města zajistila.

Město nechalo lávku osvětlit kvůli vyšší bezpečnosti chodců večer a v noci. Lávku přes Ohři používají především lidé, kteří chodí či jezdí na druhý břeh řeky do zahradní kolonie Na Losech. Práce trvaly měsíc, poprvé rozsvícena byla v pátek večer.

Stezky kolem Ohře jsou zároveň místem, kde se večer potulují party mladých lidí a s některými z nich stoupá riziko vandalských útoků. I proto bylo nutné nová světla pořádně zabezpečit.

„Zasklení těchto světel je zcela nerozbitné. I při použití nejhrubší síly zůstane svítidlo nepoškozené a svítící. Ochranná fólie zabraňuje také znečištění sprejery,“ uvádějí internetové stránky firmy Honor z Brna, která nová světla do Loun dodala.

Kamerový systém bude asi později

Za osvětlení lávky pod mostem zaplatila lounská radnice 151 tisíc Kč. Město má s vandalismem a ničením majetku problémy delší dobu. Vylepšit situaci chce zavedením bezpečnostního systému s osmi kamerami, které by neustále monitorovaly osm vybraných veřejných míst s výstupem do kanceláře městské policie. Kamery měly být zavedeny do konce letošního roku, podle posledních informací se však tento termín posune.

V sousedních Postoloprtech dokonce vypsala radnice odměnu tisíc korun každému z občanů, který upozorní na vandalský čin ve svém okolí a jehož informace povede k dopadení pachatele. V Lounech tuto cestu zatím neplánují. „Soustředíme se na osvětlování tmavých zákoutí a na kamerový systém a kontroly strážníků,“ řekl už v březnu starosta Loun Jan Kerner.