Situace kolem osudu Dětské psychiatrické léčebny v Lounech se začala hýbat. Osud léčebny není lhostejný nejenom zaměstnancům a rodičům, o zachování usilují také politici – senátor za okres Louny Marcel Chládek a předtavitelé Ústeckého kraje.

Léčebna je příspěvkovou organizací Ministerstva zdravotnictví ČR.

To v rámci úspor zvažuje zrušení léčebny v Lounech a její přestěhování do většího zdravotnického zařízení, například v Opařanech u Tábora nebo v Dobřanech na Plzeňsku. Jelikož je ale léčebna jediná svého druhu v Ústeckém kraji, přineslo by to velké komplikace pro rodiče malých pacientů, již jsou v léčebně umístěni.

K jejich úspěšné léčbě je potřeba úzký kontakt a spolupráce právě s rodiči. V neposlední řadě by přišla o zaměstnání řada zaměstnanců a odborníků. Takový názor mají politikové v kraji.

Vedení Ústeckého kraje je pro zachování léčebny v Lounech.

„Rozhodně se nehodláme smířit s variantou, aby ministerstvo léčebnu zrušilo,“ uvedl zástupce hejtmanky kraje Pavel Kouda.

„I když léčebna není organizace Ústeckého kraje, budeme o její další existenci bojovat. Dohodli jsme se, že budeme jednat s příslušnými úředníky rezortu zdravotnictví, a seznámíme se také se situací v podobných léčebnách, jež mají také „padnout“. Ony ekonomické důvody, jak tvrdí ministerstvo, asi nebudou tak závažné, poněvadž lounská léčebna má každý rok vyrovnaný rozpočet a náklady na její činnost pokrývají platby od zdravotních pojišťoven. Dokonce zřizovatel léčebny na její provoz nic nedává,“ dodal.

Za zachování léčebny se postavil i senátor za okres Louny Marcel Chládek. Přislíbil, že o léčebně bude jednat přímo s ministryní zdravotnictví Danielou Filipiovou.

Dětská psychiatrická léčebna je v Lounech od roku 1996, předtím sídlila v Ročově. V současné době je tam umístěno 50 pacientů ve věku od 5 do 15 let.

Ročně tu projde léčením přibližně 280 malých a mladých pacientů z regionu, asi desetina také z blízkých okresů Středočeského kraje, objeví se i pacienti z Libereckého kraje.

V léčebně se léčí děti se všemi pedopsychiatrickými diagnózami, hyperkinetickými poruchami, ale i drogově závislé. Tyto děti navštěvují Speciální základní školu, která je umístěna ve stejné budově a která je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje.