Stavební práce vyšly na zhruba 30 milionů korun, dalších několik milionů stálo dovybavení včetně nového nábytku. Pracoviště, které je jediné svého druhu v okrese Louny, se stará o osm desítek pacientů z Lounska a Žatecka. Dalších osm stovek jich navštěvuje nefrologickou ambulanci, jež se do střediska přestěhovala z polikliniky.

Důvodem rekonstrukce byla především potřeba rozšíření kapacit střediska a nevyhovující technický stav budovy. „Po stavební stránce teď patří lounské dialyzační středisko k našim nejmodernějším v republice,“ řekl David Prokeš, ředitel společnosti Fresenius NephroCare pro Českou republiku. Ta má v ČR 25 středisek, po celém světě pak čtyři tisíce. V Lounech se středisko otevřelo v roce 1994, společnost jej provozuje od roku 2004.

Po dobu rekonstrukce se středisko přestěhovalo do náhradních prostor v areálu Nemocnice Louny, díky tomu nemuseli pacienti dojíždět do jiných měst.

Více lůžek a modernější

Dialyzační středisko nyní nabízí o osm lůžek víc, takže se celková kapacita zvedla na 22 lůžek. „Zrekonstruované středisko nám umožňuje oddialyzovat více pacientů, než tomu bylo doposud. Při dvousměnném provozu je tak nyní kapacita střediska až 88 pacientů. Jeho nové moderní prostředí navíc zpříjemní pacientům čas, který tady musí strávit. Pro nás je také komfortnější, že se do střediska přestěhovala nefrologická ambulance,“ vysvětlila primářka střediska Milena Charouzová.

Pacienti mají nově k dispozici lůžka s integrovanou váhou, bezdrátová sluchátka pro poslech televize, prostory jsou klimatizované. Personálu střediska slouží rozšířené zázemí, práci mu usnadňuje centrální rozvod dialyzačního koncentrátu.

„Jsme samozřejmě rádi, že středisko prošlo rekonstrukcí a že je komfortnější. Jsme vůbec rádi, že středisko v areálu lounské nemocnice je, že pacienti nemusí jezdit jinam,“ poznamenal lounský místostarosta Vladimír Antonín Hons.

V dialyzačním středisku se starají o pacienty se selháním ledvin, umožňují jim žít i s jedním nefunkčním orgánem. Zbavují je nadbytečné vody a odpadních látek, zároveň léčí komplikace spojené s nemocemi ledvin, jako je chudokrevnost nebo kostní choroby.

Pacienti docházejí do střediska třikrát týdně. Dialyzační doba se pohybuje kolem pěti hodin, po kterou pacienti leží na lůžku. Většina z nich musí do střediska docházet doživotně.

Pokud je to vzhledem k jejich zdravotnímu stavu možné, jsou zařazeni na čekací listinu pro transplantaci ledvin.

V České republice je celkem 112 dialyzačních středisek, transplantace se provádějí na přibližně pěti specializovaných pracovištích. Onemocněním ledvin trpí v české populaci každý desátý člověk. Řada lidí o tom ale neví, takže nejsou léčeni. Rizikovými faktory jsou cukrovka a vysoký krevní tlak.