Kostel sv. Šimona a Judy v Lenešicích dostává svoji původní tvář. Od roku 2008, kdy se náhle zřítila jeho věž, je nyní na místě konečně vidět pokrok. A to jen pár měsíců od faktického zahájení rekonstrukce věže. Začalo se letos na jaře.

„Nová věž bude stát do pěti let,“ říká odhodlaně Zdeněk Plaček ze sdružení Lenos, který se o obnovu kostela stará. „Když jsme se do obnovy pustili, brzy přišlo rozčarování, že to nepůjde tak rychle. Nejtěžší je sehnat finanční prostředky a neustálé ,papírování´ kolem. Letos jsme byli v získávání grantů poměrně úspěšní, obdrželi jsme celkem 1,5 milionu korun. Proces se díky tomu zrychlil a i na místě je vidět kus odvedené práce. Je vidět, že stavba někam spěje, i když to jde pomalu,“ doplnil.

Celkem bude třeba odhadem 18 milionů korun, samotná nová věž bude stát 15 milionů. Další miliony jsou potřeba na celkovou rekonstrukci kostela a vybavení. „Zatím jsme prostavěli tři miliony korun,“ vypočítal Z. Plaček.

Archeolog je nadšen

Na místě probíhá kromě stavebních prací také archeologický průzkum pod vedením Martina Volfa, který je nadšen z nálezů, jež byly objeveny při sanaci základů. Archeologové mimo jiné našli důkazy o dataci vzniku kostela. V letošním roce odkryli původní románskou opukovou dlažbu, která se nacházela zhruba 1,5 metru pod povrchem. To svědčí o tom, že stavitelé kostela se museli potýkat s důsledky spodní vody a úroveň kostela navýšili. Dále bylo objeveno torzo vítězného oblouku. „Díky těmto nálezům se nám rýsuje původní podoba kostela. Nyní uvažujeme, jakým způsobem tyto nálezy zakonzervovat, aby mohly zůstat odkryty očím návštěvníků,“ říká Z. Plaček.

Stavební práce by měly pokračovat snad až do konce listopadu. Záleží i na tom, zda bude přát počasí a nezačne příliš brzy hodně sněžit či mrznout. Od jara se pak bude pokračovat. „Rádi bychom se pustili do restaurování oltáře,“ říká Zdeněk Plaček.

Patrioti nezklamali

V Lenešicích je názorně vidět snaha lidí, kterým nebyl osud kostela lhostejný. Hned poté, co se věž zřítila, založili patrioti Lenešický okrašlovací spolek. Jejich cílem je nejenom obnova kostela, ale i dalších památek v obci. Nadšencům se podařilo se opravit Husovu zvoničku a kapli. Přispět na kostel může kdokoliv posláním příspěvku na účet. Přispět je možné také pomocí dárcovské SMS.

Kostel svatého Šimona a Judy v Lenešicích je jeden z nejstarších románských kostelů v ČR, byl postaven ve 13. století a jde o historicky velmi významnou stavbu. Podle odborníků mohou za nečekaný pád věže přestavby kostela z roku 1800, které významně narušily statiku věže.