Jak si představujete dům na Marsu? Přesně tuto otázku nyní řeší studenti na řadě středních škol v celé zemi. Začal totiž osmý ročník projektu Stavby z vlnité lepenky a dům na Marsu je jeho tématem. A zapojili se do něj i studenti z Loun.

Zajímavou výzvu si letos poprvé hlasováním vybrali sami studenti. A jejich úkolem je nejen stavbu vymyslet, ale také ve zmenšeném měřítku postavit. Maximální velikost podstavy může být 1×1,5 metru. A jak název projektu jasně říká - pouze z vlnité lepenky. Další materiály lze využít jen jako spojovací. Lepenku školám věnoval pořadatel, ale samozřejmě mohou využít i vlastní zdroje.

Letos se klání účastní rekordních 23 škol. „Soutěž je rok od roku populárnější. Nyní se nám přihlásily školy z celkem dvanácti krajů České republiky," uvedl Pavel Sobol, zástupce pořádajícího Svazu výrobců vlnitých lepenek. „Úkolem studentů je vytvořit originální projekt domu, který by si představovali na Marsu, pokud se tam v budoucnosti začne stavět. Realizovatelnost stavby ale samozřejmě hodnotit nebudeme," dodal.

Projektovat budou i lounští 

Pomyslnou hozenou rukavici opět přijali i studenti Obchodní akademie a Střední odborné školy gen. F. Fajtla Louny. Tamní žáci pod dohledem učitele Jiřího Mezery loni vytvořili krásnou a hlavně přesnou lepenkovou kopii inundačního mostu mezi Louny a Dobroměřicemi.

Studenty teď čeká do 23. května intenzivní práce. Odborná porota následně vybere šest nejlepších modelů, které v červnu postoupí na finále v Praze. A tam už se budou rozdělovat i finanční odměny. Vítěz získá prémii 25 tisíc korun, druhý deset a třetí v pořadí pět tisíc korun.

Cílem projektu je poukázat na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů. Karton má širokou škálu použití a jeho využívání je velmi šetrné k životnímu prostředí. Vlnitá lepenka je totiž stoprocentně recyklovatelná.