Tisíce lidí navštívily v polovině června tradiční a velmi oblíbený slet letadel na žateckém letišti Macerka. Byli nadšeni! Děti i dospělí sledovali na šedesát letadel, létalo se, přistávalo…

Jenže po vydařené akci je v zákulisí sletu pořádně rušno. Pořadatele vyšetřuje kvůli provozu na uzavřeném letišti Úřad pro civilní letectví, který tvrdí, že chování pořadatelů bylo nebezpečné. Ti se ohánějí povolením od jiného úřadu, všechno mají údajně v pořádku.

Letiště Macerka v Žatci je uzavřeno od letošního dubna, kdy se měnil provozovatel. Starý Aviation Technologies and Services odešel a nový, Cherokee Ltd., ještě nemá potřebná povolení k provozování. Úřady tedy rozhodly o prozatímním uzavření plochy.

Přesto se ale v červnu v Žatci přistávalo a vzlétalo. Desítky letadel během celého dne kroužily po žateckém nebi. „Rada města povolila stacionární ukázky letadel. Pořadatelé ignorovali jak nařízení rady města, tak i Úřadu pro civilní letectví a organizovali proti zákonu přílety devětapadesáti letadel na uzavřené letiště," stěžuje si na pořadatele sletu Pavel Pöschl ze společnosti Cherokee Ltd., která vyhrála v Žatci výběrové řízení na nového provozovatele letiště, ale zatím nezískala potřebná povolení a nemůže tak uskutečňovat své plány.

Je to pomsta člověka, který odešel z klubu, tvrdí šéf sletu

A právě spory mezi novým provozovatelem letiště a žateckými leteckými amatéry, kteří na letišti působí dlouhá léta, ale ve výběrovém řízení neuspěli, je, zdá se, v pozadí sporu. Šéf pořadatelů sletu ultralehkých letadel a žateckých pilotů Pavel Lenkvík tvrdí, že všechna potřebná povolení letci měli. „Je to nesmyslné obvinění a osobní pomsta. Ten člověk byl od nás z klubu vyhozen, a teď se mstí, rozesílá různá nesmyslná udání. Všechna potřebná povolení od všech úřadů na slet máme," uvedl pro Deník Lenkvík.

Vyšetřování žateckého sletu nicméně potvrdil i Úřad pro civilní letectví. Jeho kontroloři mají podezření, že chování pořadatelů při sletu bylo nebezpečné. „Podle našich informací byl porušen zákaz užívání letiště včetně neoprávněné manipulace s vizuálními navigačními prostředky. Vzhledem k absenci provozovatele je úroveň bezpečnosti snížena pod akceptovatelnou mez, nejsou zajištěny základní letištní služby, letištní hasičská a záchranná služba, kontrola pohybové plochy. Neexistují žádné výjimky," vypočítává Petr Navrátil, tiskový mluvčí Úřadu pro civilní letectví, údajné prohřešky pořadatelů žateckého sletu. „S ohledem na probíhající povodně a plošně sníženou únosnost nezpevněných ploch lze označit v polovině června jakýkoli provoz za potencionálně nebezpečný," dodal mluvčí.

Úřad zahájil správní řízení, postih hrozí pilotům i pořadatelům, ti mohou zaplatit až statisíce korun. Pořadatelé se brání, v rukách mají povolení sletu od Letecké amatérské asociace, která spadá pod ministerstvo dopravy. „Měli jsme na používání plochy povolení. Zvláštní povolení platí pro ultralehká letadla, ta zastřešuje Letecká amatérská asociace, vše bylo v pořádku nahlášeno. V Žatci přistávaly právě jen ultralighty, velká letadla, která potřebují povolení na letiště, jsme neměli. Vše je tedy v pořádku," je přesvědčen šéf pořadatelů Pavel Lenkvík.

Letecká amatérská asociace povolila pro slet na Macerce takzvanou plochu pro sportovní létající zařízení. Ta se chová jako letiště, ale nemá tak přísné podmínky. Mohou na ní ale přistávat a vzlétat jen ultralehká letadla. Povolení od Letecké amatérské asociace přiložili pořadatelé také k žádosti na žateckou radnici. Proto vedení města tradiční červnový slet povolilo.

Na oficiální závěr si ale budeme muset ještě počkat. Úřad pro civilní letectví má na uzavření vyšetřování podle zákona dvanáct měsíců, pravděpodobně ale rozhodne dříve.