Letní kina si opět získávají přízeň filmových fanoušků. Svědčí o tom návštěvnost, která v posledních letech mírně roste.

Vrásky na tváři způsobuje provozovatelům letních kin hlavně špatné počasí. To se potvrzuje i nyní v červnu. Přestože obě kina v okrese Louny už promítají, zatím až dosud celý tento měsíc bylo chladno a občas i deštivo.

Letní kino v Žatci má za sebou první promítací víkend. I přes deštivé počasí si cestu do kina našlo několik desítek lidí. „První víkend se moc nevyvedl kvůli chladnému počasí, přesto na snímek Madagaskar přišlo 180 malých i velkých diváků. V sobotu na snímek Líbáš jako bůh přišlo méně diváků, než jsme čekali, pouze osmdesát. Třetí díl ze série Underworld zhlédlo pak 28 lidí,“ uvedla Hanka Zeleňáková z Městského divadla Žatec, které letní kino v Žatci provozuje.

Žatecké letní kino patří s loňskou průměrnou návštěvností 140 lidí na film mezi nejnavštěvovanější kina u nás. „Pokud přeje počasí, návštěvnost bývá velmi dobrá, nejúspěšnějším filmem loňské sezony byl snímek Bathory, jenž zhlédlo téměř tisíc diváků,“ pochlubila se H. Zeleňáková.

Bude Hanks i Harry Potter

Také v letošní sezoně se podle ní diváci mohou těšit na řadu zajímavých snímků. Promítat se budou například Andělé a démoni s Tomem Hanksem, český snímek Hlídač č. 47, Normal nebo nejnovější příběh Harryho Pottera – Princ dvojí krve a další.

Letní kino je fenomén, kterému mnozí lidé dávají v letních měsících přednost před klasickým kamenným kinům nebo před sledováním filmů na DVD. „Promítaný film vnímáte všemi smysly, atmosféra je uvolněnější. Slyšíte vítr ve stromech, můžete si zapálit cigaretu, vypít pivo, kávu, grilovanou klobásu, prostě pohoda,“ svěřil se jeden z diváků.

V Kryrech letos osmnáct filmů

Další letní kino je v provozu také v Kryrech. Ani tam zatím ale nepřálo počasí. Promítat se začalo už v sobotu 23. května. První dva promítací víkendy bylo chladno a diváci se oblékli do teplých bund. „I přesto se několik desítek odvážlivců našlo a filmy si vychutnali. „Loňská průměrná návštěvnost na film byla 64 diváků, přičemž celkem čtrnáct představení navštívilo 910 diváků,“ uvedl provozovatel kryrského letního kina Ivan Kruml.

V publiku sedí mladší návštěvníci. „Letní kino provozuji letos sedmým rokem, za poslední tři roky lze pozorovat vzrůstající zájem diváků. Koresponduje to i s tím, že přes veškerý snížený komfort si letní kina i nadále zachovávají své nezaměnitelné kouzlo, zejména pro mladé návštěvníky. Otázkou ovšem je, co udělá s budoucností letních kin a malých regionálních sálů přechod na chystanou digitalizaci. Bez spolupráce Městem Kryry, která je dobrá, by vůbec nešlo provoz udržet,“ říká Ivan Kruml.

Kryrské letní kino má připraveno pro letošní sezonu osmnáct filmových představení, promítá se vždy o víkendech, sezónu zakončí promítání nejočekávanějšího hitu letošního roku Doba ledová 3, a to v pátek 4. září.