„Zadržený muž putoval do psychiatrické nemocnice a podle stanoviska odborného personálu se bude odvíjet další postup kriminalistů. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení, přičemž je situace prozatím prověřována jako výtržnictví,“ informoval o vývoji vyšetřování incidentu policejní mluvčí Jakub Mareš.

Drama se v Libčevsi odehrálo v úterý, krátce po třinácté hodině. Muž tam z bytu v centru obce několikrát vystřelil na ulici, směrem od řadových domů k zahrádkám. Svědci hned zavolali policii, během několika málo minut se tam sjelo šest policejních hlídek.

„Přítomní svědci okamžitě uvedli, že slyšeli zvuky připomínající střelbu z oken bytového domu. Zároveň informovali policisty, že v domě bydlí muž, který legálně vlastní střelné zbraně. Tato informace se potvrdila, a proto zasahující policisté vyzvali vyděšené obyvatele, aby nevycházeli ze svých obydlí,“ popsal začátek zásahu Mareš.

| Video: Youtube

„Prvosledová hlídka s balistickou ochranou se přesunula k zamčeným dveřím dotyčného a snažila se s ním navázat kontakt. Muž však nereagoval a z bytu vycházel jen hluk,” pokračoval policejní mluvčí.

Další policisté mezitím zajišťovali, aby okolí bylo bezpečné a uzavřeli příjezdové cesty do lokality. Povolána byla také zásahová jednotka a policejní vyjednavač.

„Jelikož i přes veškerou snahu se s mužem nepodařilo navázat kontakt a panovala obava o jeho život nebo zdraví, zásahová jednotka provedla těsně před patnáctou hodinou násilný vstup do bytu. Tam zadržela 47letého muže, který měl u sebe dvě krátké střelné zbraně,“ sdělil Jakub Mareš.

Při tom, když muž pálil z okna, mělo padnout několik výstřelů. Naštěstí nikoho nezranil. „I přestože se v okolní budově našly stopy po střelách, můžeme konstatovat, že v důsledku popsané události ani při samotném zásahu policistů nebyl nikdo zraněn,“ dodal policejní mluvčí.

Pro místní byla střelba překvapením. Muž je podle nich bezproblémový, se slušnou pověstí, nepije alkohol, nebere drogy, chodí do zaměstnání. „Na veřejnosti se choval normálně, nevím, co se v jeho hlavě stalo,“ řekl jeden ze svědků incidentu. Podle některých informací mohly za jeho jednáním stát psychické problémy, které měl údajně mít už v minulosti. Svědčí o tom i velký nepořádek v bytě, ve kterém se po střelbě uzamkl.

Za útokem mohlo stát i jeho smýšlení, na sociální síti má profilový obrázek s pistolí v ruce. Často se tam také hlásí k radikálním názorům.

Mohlo by vás zajímat: Řidičům začala sloužit část dálnice D7 u Loun. Na další si počkají dva roky

U Chlumčan se otevřela nová část dálnice. | Video: Deník/Petr Kinšt