Stovky tun rozdrcených plastů, které se objevily před několika týdny v Libčevsi a které tamní obyvatelé i starosta považují za odpad, jsou stále na místě.

Firma Alfa Green Power, jež materiál do bývalého kravína navezla, sice tvrdí, že jde o palivo, ale Česká inspekce životního prostředí má jiný názor. „Podle našeho názoru jde o odpad. Potvrzuje to i skutečnost, že materiál uskladněný v Libčevsi byl z Německa do České republiky jako odpad přivezen. To vyplývá i z přepravních listů, které se podařilo při naší kontrole zadržet,“ uvedl Luboš Pekárek z Inspekce životního prostředí.

Případem se bude zabývat Krajský úřad Ústeckého kraje, který má posoudit, o co se vlastně jedná. „Požádali jsme krajský úřad o posouzení, zda jde skutečně odpad či nikoliv. Dále jsme o celém případu informovali ministerstvo životního prostředí. Pokud by se potvrdilo naše podezření, začalo by ministerstvo vyjednávat s německou stranou o odvozu odpadu zase zpět k nim do země původu,“ dodal L. Pekárek.

„V případě, že krajský úřad potvrdí, že se o odpad skutečně jedná, hrozí společnosti Alfa Green Power pokuta až do výše 50 milionů korun za nakládání s odpadem v zařízení, které k tomu nebylo určeno,“ dodal Luboš Pekárek.

Na podezřelé haldy začátkem března upozornili starostu obce Tomáše Ekrta místní občané. Ti si všimli kamionů s německými poznávacími značkami, které zajížděly do bývalého zemědělského areálu. Tedy na stejné místo, kde v roce 2006 vznikla podobným způsobem nelegální skládka německého odpadu. A také několikrát hořela. Areál patří firmě Pepe truck s. r. o. Obě firmy trvají na tom, že jde o palivo, potvrzovat to mají certifikáty. Jednatel Alfa Green Power slíbil, že haldy během dubna z obce zmizí.