Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamiony z Německa opět vyděsily obyvatele Libčevsi

Libčeves /AKTUALIZOVÁNO/ - Česká inspekce životního prostředí haldy označila za odpad. Dvě firmy naopak tvrdí, že jde o palivo.

18.3.2011 1
SDÍLEJ:

Starosta Libčevsi Tomáš Ekrt probírá nově navezené hromady materiálu. Vypadá tohle jako palivo?Foto: Deník/Mirka Strnadová

V areálu bývalého kravína v Libčevsi se nedávno objevily haldy jakéhosi odpadu. Materiál tam navážely kamiony z Německa.

Lidé z obce, kteří mají ještě stále v živé paměti kauzu nelegálního odpadu z Německa z počátku roku 2006 a následné požáry, kdy skládky několikrát vzplály a zamořily okolní prostředí, okamžitě zalarmovali úřady. Mají oprávněné obavy z dalšího navážení nelegálního odpadu.

„Přišli jsme na to začátkem března. Podezřelého materiálu si všimli občané. Je toho zhruba 800 tun. Okamžitě jsem oslovil odbor životního prostředí radnice v Lounech a inspekci životního prostředí,“ řekl starosta Libčevsi Tomáš Ekrt.

Areál vlastní společnost Pepetruck s. r. o., která prostory pronajímá další společnosti Alfa Green Power s. r. o. Právě ta začala dotyčné věci do areálu navážet. Pepetruck, za niž hovoří Petr Budiač, má smluvně ošetřeno, že v místě nesmí být skladován odpad, ale jen certifikované tuhé palivo. Při kontrole, která v místě proběhla 9. března, však zjistil pracovník České inspekce životního prostředí nesrovnalosti. „Na místě se nám podařilo zkontrolovat kamion z Německa, řidič měl v průvodních listech něco jiného, než měl vézt. Podle papírů šlo o odpad,“ pokračuje starosta.

„Podle dokumentů, které měl řidič u sebe, jde o odpad. Případ nadále prověřujeme s ministerstvem životního prostředí,“ potvrdil inspektor Luboš Pekárek.

#nahled|https://g.denik.cz/12/ea/odpad_palivo_libceves_20110318_2_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/12/ea/odpad_palivo_libceves_20110318_2.jpg|Materiál, navezený do Libčevsi.#


Dotyčné společnosti se inspekci a vedení obce snaží přesvědčit, že jde o tuhé palivo. Haldy ovšem obsahují nadrcenou směs plastů, gumy, molitanu, plexiskla, dřeva a dalšího materiálu. „Nezdá se mi, že by se tohle dalo spalovat někde v teplárně,“ pochybuje starosta Ekrt.

Inspekce nyní vydala zákaz cokoliv dalšího do areálu v Libčevsi navážet. Firma Alfa Green Power přislíbila, že do dubna haldy zmizí. Část materiálu, který byl uskladněn v hale, už zmizela. „Areál samozřejmě bedlivě sledujeme, cokoliv se nám nebude zdát v pořádku, pak ihned voláme policii a hasiče,“ ujišťuje starosta.

#nahled|https://g.denik.cz/12/ea/odpad_palivo_libceves_20110318_3_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/12/ea/odpad_palivo_libceves_20110318_3.jpg|Materiál, navezený do Libčevsi.#

Před pěti lety, v únoru a březnu 2006, byl vývoj situace podobný. Lidé upozornili na to, že do stejného místa, bývalého kravína, přijíždí neobvykle mnoho kamionů a vysypávají tam odpad. Později bylo zjištěno, že jde o komunální odpad dovezený od domácností z Německa, který je v místě neoprávněně skladován. Událost vzbudila zájem všech celostátních sdělovacích prostředků. Firmě bylo nařízeno odpad odvézt zpět, mezitím ovšem někdo skládku dvakrát v noci zapálil.

Firma tvrdí, že v Libčevsi skladuje palivo.
Úřady další ukládání zakázaly


Skladuje se v Libčevsi v bývalém kravíně palivo nebo odpad? O tuhle otázku se pře s vedením obce firma Alfa Green Power s. r. o., která materiál z Německa do obce navezla. „Jedná se o vysoce kvalitní certifikované palivo s výhřevností 20 až 30 MJ/kg, určené pro spalování ve fluidních a práškových kotlích. V žádném případě nejde o odpad. Problém vznikl tak, že německá legislativa nezná pojem tuhá alternativní paliva a česká nezná německý název pro tyto paliva EBS, proto jsou dovážena pod katalogovým číslem materiálu, z něhož byla vyrobena, například 191210 – plasty a kaučuk,“ uvedl v pátek 18. března Petr Ďurica z této firmy.

Haldy materiálu se objevily v bývalém kravíně začátkem března, navážely je tam kamiony z Německa, což tamní obyvatele, kteří si ještě pamatují požáry nelegálního odpadu, vyděsilo. Úřady zakázaly další navážení. Zda se jedná o odpad nebo palivo zjišťují. „Místo je monitorováno a v případě potřeby k zabránění dalšího ukládání odpadů bude přizvána Policie ČR. Podrobnosti dovozu odpadů a jeho případného využití jsou v šetření. Nejedná se o nebezpečný odpad,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí při lounské radnici Petr Čekal.

Autor: Miroslava Strnadová

Místo události:
18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová u voleb v centru Ústí
20

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Příští týden si na řadě míst připomenou vznik republiky

Žatec, Louny - Tradiční setkání se chystají na Kruhovém náměstí v Žatci, v Lounech na velkém hřbitově i ve spádových obcích.

Volí se také v obýváku nebo kuchyni. Celkem na 167 místech

Okres Louny /FOTO/ – V okrese Louny může vyrazit k urnám na sedmdesát tisíc voličů. Volí se ve školách, sálech, ale i v netradičních místnostech.

Kam zajít o víkendu na fotbal

Okres Louny - Na jaká utkání fotbalových týmů v regionu se můžete jít v sobotu a v neděli podívat.

Kulturní tipy: Ples, koncerty, drakiáda i strašidelná procházka

Okres Louny - Na jaké kulturní či společenské akce se můžete vypravit v těchto dnech v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení