Počet obyvatel tam vrostl, školu se podařilo udržet, obchod i hospoda fungují, nedávno se v obci dokonce otvírala nová ordinace praktického lékaře.

Zdroj: Deník„Musíme se snažit. V 90. letech byly tlaky, abychom zavřeli školu, ale povedlo se nám ji udržet, za což jsme teď rádi. Škola, to je život v obci. Její kuchyně vaří i pro další obyvatele, hodně si tam objednávají jídlo senioři,“ vysvětlil liběšický starosta Petr Valenta.

Před pár lety v Liběšicích skončila s praxí lékařka, v obci se už smiřovali s tím, že zůstanou bez doktora. Před dvěma lety ale začal v Liběšicích ordinovat nový praktický lékař. „Pana doktora jsem dva roky přemlouval. První jeho odpověď byla radikální ne, stejně jako druhá. Pak si to nechal projít hlavou, nakonec souhlasil. Samozřejmě jsme ho museli motivovat tím, že jsme mu vytvořili vhodné podmínky,“ popsal starosta.

V obci funguje obchod, hospoda a v rámci projektu Pošta partner jsou k dispozici i tyto služby.

Díky tomu je zájem o bydlení v Liběšicích velký. „Dokončujeme rekonstrukci bývalé ordinace lékařky, dům jsme přestavěli na čtyři byty. Máme 14 žádostí o ně. Převis poptávky je velký,“ sdělil starosta.

V obci se v minulých letech postavila řada nových rodinných domů, podle starosty se dotazy na volné pozemky v Liběšicích objevují téměř denně. „Bohužel žádné nemáme,“ zní jeho odpověď. Obci totiž vhodné pozemky pro zástavbu chybí.

Že jsou Liběšice vyhledávanou lokalitou, potvrzují také slova realitního makléře Petra Andráška. „Lidé, pokud hledají nemovitost na vesnici, zohledňují, jaká je v místě občanská vybavenost. Škola, školka, lékař, to vše pak domům přidává na hodnotě. A je jedno, zda se jedná o chalupy nebo domy k trvalému bydlení,“ sdělil. Podle jeho zkušeností se rodinné domy v Liběšicích, ale třeba také v Tuchořicích nebo Holedeči, prodávají o dvacet až třicet procent dráž než ve vesnicích jinde na Žatecku, kde podobná občanská vybavenost není. Její význam podtrhla v posledních měsících pandemie covidu, při které byla řada lidí delší čas doma. „Pokud je v obci obchod nebo pošta, lidé neměli potřebu jezdit do měst,“ dodal Petr Andrášek.