V současné době se pracuje na vnitřním zařízení, nájemníci by se do nových bytů mohli stěhovat v létě. Ve čtvrtek 3. ledna o tom informoval Petr Valenta, starosta Liběšic. Přestavba bývalé pošty na byty, která začala zhruba před rokem, vyjde přibližně na tři miliony korun. „Bohužel se nám nepodařilo získat žádnou dotaci, takže celou investici zaplatíme z obecního rozpočtu,“ uvedl starosta.

Liběšice hospodaří s ročním rozpočtem sedm milionů korun. Přestavba pošty je pro obec natolik finančně náročná, že v letošním roce neplánuje v rozpočtu žádnou větší investici. V budově vzniklo pět menších bytů 1+1, 2+0 a 2+1. Zájem o byty je poměrně velký, obecní úřad v současné době registruje dvacítku žádostí. „Vybírat z nich budou pravděpodobně zastupitelé v průběhu jara,“ vysvětlil starosta.

Podle jeho slov se bude nájemné v nových bytech i s otopem pohybovat od dvou do tří tisíc korun měsíčně. Další byty chce obec Liběšice vytvořit přestavbou ubytovny pro chmelaře v Klůčku, který pod Liběšice spadá. Objekt vlastní tamní místní zemědělská společnost, která jej už nevyužívá.

Cena je stanovena na 400 tisíc korun. „Objekt ale koupíme až tehdy, když budeme vědět, že máme šanci získat nějakou dotaci. Přestavba na byty vyjde na deset až patnáct milionů korun a bez dotace je pro nás těžko proveditelná,“ vysvětlil P. Valenta. Z objektu chmelařské ubytovny by mohlo vzniknout osm až deset větších bytů.

Z bývalé pošty vznikají byty