V Libočanech u Žatce nyní řeší, zda by obec měla prodat svůj kulturní dům. Majitel tamní zemědělské farmy Miroslav Naxera, který má část kulturního domu v nájmu, podal žádost o jeho odkoupení. Část zastupitelů obce včetně starosty Jiřího Hudečka by kulturní dům prodala. „Jeho stav je špatný a obec peníze na jeho nákladnou rekonstrukci nemá. Když se objevila nabídka, jsem pro prodej,“ řekl starosta. Jiní zastupitelé ale prodeji příliš nakloněni nejsou a vidí to jako poslední možné řešení.

Zastupitelé Libočan o dalším osudu kulturního domu jednali na své březnové schůzi, přišlo na ni nebývale velké množství tamních obyvatel - 14. Téma se projednávalo asi hodinu a půl, žádný závěr ale zastupitelé nepřijali. „Dohodli jsme se, že připravíme den otevřených dveří, aby si lidé mohli prohlédnout vnitřek jinak uzavřené části kulturního domu. Aby si udělali představu o tom, v jakém je stavu,“ uvedl starosta. „Pak uvidíme,“ dodal.

Rekonstrukce nikdy neskončila

Kulturní dům v Libočanech je z roku 1927. V sedmdesátých letech začali pracovníci někdejšího státního statku s jeho rekonstrukcí, která však nebyla nikdy dokončena. V současné době veřejnosti slouží jen část objektu, kde je restaurace. V ostatních prostorech jsou sklady. Celkově je objekt v zanedbaném stavu.

Obec si nechala v roce 2006 vypracovat projekt na rozsáhlou přestavbu kulturního domu na moderní společenské centrum. Náklady se odhadují na zhruba 45 milionů korun, přestavba je tak pro obec finančně nereálná.