Zápach z fekálií a nelidské podmínky zatím stále trápí obyvatele bytových domů v Libyni u Lubence. Majitel bytů sice začal odvážet fekálie z přeplněných jímek, do sklepů ale odpadní vody míří pořád.

„Situace se zlepšuje, ale pomalu. Majitel sem dvakrát poslal fekální vůz, na který jsme se po dohodě s ním složili. Hladina v odpadních jímkách sice klesla, ve sklepech jsou ale fekálie pořád,“ popsal Deníku současnou situaci Leo Puschner, jeden z nájemníků, kteří již několik měsíců musí žít v téměř neobyvatelném domě.

Nájemníci řeší problémy za majitele. Dohodnuté vyvážení jednou za měsíc bude později asi stačit, při řešení havárie jsou ale dva vozy málo. „Mělo by se ještě několik vozů odvézt, zatím na to ale nemáme peníze. Problém bude asi také někde v domě, odpady jsou asi ucpané,“ pokračoval Puschner.

Majitele dvou bytových domů Josefa Kudliče se nám v pondělí 24. listopadu nepodařilo zastihnout. Během dřívějších setkání ale nikdy nebyl k nájemníkům příliš vstřícný a vždy hledal cesty, jak se povinnostem při správě majetku spíše vyhnout. „Ať to klidně zavřou, klidně ať jdou bydlet pod most,“ vzkázal dokonce při prvním kontaktu s redakcí nájemníkům.

Hřeší pravděpodobně na to, že lidé v Libyni se bojí o střechu nad hlavou. Podle úředníků by se ale bát neměli, naopak by měli trvat na nápravě neutěšené situace. Majitel je povinen zajistit jim slušné podmínky pro bydlení.

Právě Městský úřad v Podbořanech si na majitele bytů došlápl také. V Libyni proběhlo šetření, které inicioval Deník, na kterém Josef Kudlič slíbil, ač se mu moc nechtělo, že odpady v domě bude řešit. „Majiteli domu jsme nařídili udržovací práce. Musí také zabezpečit a upravit odpadní jímky, pokud tak neučiní, čeká ho finanční postih,“ uvedla Lenka Kutnerová ze stavebního úřadu.