Jen několik týdnů žili v klidu obyvatelé několika bytů v Libyni na Podbořansku. Měsíce museli žít v zápachu, kanalizaci si museli opravit sami. Teď jsou ale opět na začátku, fekálie tečou opět do sklepa, zatím jen jednoho domu. Existuje i podezření, že někdo vypouštěl odpady přímo do nedalekého potoka.

Když si letos v lednu obyvatelé jednoho z domů svépomocí opravili kanalizaci v domě, vyčistili sklep od fekálií a všeho domácího odpadu, který tam končil, a když přijely první vozy, které odpad odčerpávaly i z odpadních jímek, zdálo se, že je vyhráno.

Omyl, problém se rychle vrátil. „Je to tu zpět. Tentokrát jsou odpady ve sklepech druhého domu, který vlastní pan Kudlič. Zatím je tam jen voda, ale až se to ucpe úplně, budou tam i fekálie,“ hrozí se žena, která nechtěla být jmenována. Majitel bytů se prý těm, kteří promluví, mstí.

Odpadní jímky, které se v minulých letech dlouho nevyvážely, jsou opět skoro plné. Hrozí, že fekálie budou opět všude.

„Kanalizaci jsme si v baráku sice spravili, takže to teď odtéká dobře, sklep už nemáme plný fekálií, je ale otázka, jak to bude za pár týdnů. Až se jímky naplní, půjde všechno zase zpět do baráku. Zase to bude vylézat až v prvním patře ze záchodu a umyvadel,“ bojí se muž, který také žil mnoho měsíců ponořen do nesnesitelného zápachu.

Vyvážení odpadních jímek proběhlo jen několikrát, po měsíci se s tím skončilo. Peníze na vývoz nikdo nevybírá, majitel prý nemá zájem, aby se v bytech v Libyni žilo slušně. „Někdo dokonce vypouštěl odpad z jímek přímo do potoka, aby se nemusely vyvážet. Nevím, čí to byl nápad,“ prozradila dokonce žena z Libyně.

Vypouštění neupravených domácích odpadů do přírody je ale zákonem zakázané, případem se proto začne zabývat odbor životního prostředí na podbořanské radnici. „Toto nařčení určitě prověříme a zkontrolujeme stav jímek, je to vážný přestupek. Pachateli hrozí vysoká finanční pokuta,“ řekla na dotaz Deníku úřednice Iva Laurichová.

Majitel bytových domů Josef Kudlič prý o nezákonném vypouštění do potoka nic neví. „Vůbec nic o tom nevím, jste první, kdo mi to říká. Je to nesmysl, doufám, že nic takového se tam neděje,“ sdělil.

Zároveň Josef Kudlič slíbil rychlou nápravu současného stavu. „Chtěl jsem, aby si lidé organizovali vývoz podle toho, jak potřebují. To ale nešlo, neplatili, nedohodli se. Připravil jsem proto dodatek k nájemní smlouvě, kde budou tuto částku přímo mít. Už mám smlouvu s firmou, která bude jímku pravidelně vyvážet,“ tvrdí Kudlič. Na připomínku, že nápravu už sliboval několikrát a nikdy slib nesplnil, měl jasnou odpověď. „Určitě to bude fungovat, problém už nebude,“ uzavřel.

Majitel už s úřady měl jednání, které na podzim inicioval Deník. Tehdy mu stavební úřad vytkl stav jímek.

„Pan Kudlič je do jara musí uvést do řádného stavu a zabezpečit. Nařízené má také udržovací práce, pokud to nesplní, hrozí mu pokuta,“ informovala Lenka Kutnerová z podbořanského stavebního úřadu.

Z hrozeb úřadů si ale Josef Kudlič, zdá se, nic nedělá. Na přelomu roku také slíbil, že se budou odpady pravidelně vyvážet, vydrželo mu to ale jen zhruba měsíc. Podle vlastních slov má problém s neplatiči, nemá údajně na udržování domů peníze, chtěl je i prodat. Veřejně nájemníky posílal bydlet pod most.

„Co ale mají dělat slušní nájemníci? Platíme a žijeme hůře než zvířata. Je přece jeho povinností zajistit byty tak, aby se daly užívat. Jeho spory s neplatiči musí řešit až potom, nemohou přece trpět všichni. Nedá se tu slušně žít,“ rozčiluje se jeden z nájemníků.

Pokud i poslední dohody mezi majitelem a nájemníky selžou, zbude lidem z Libyně jediná možnost. Obrátit se na soud. „Toho se ale bojíme. Vystěhují nás a co budeme dělat potom? Navíc se tu všichni nedohodneme, nemáme peníze,“ dodal nájemník.