Podruhé, ale snad už definitivně, mají lidé v Libyni na Podbořansku klid od výkalů ve svých sklepech. Nesnesitelný zápach a strach z nemocí je pryč. Majitel se začal starat, platí za odvoz odpadů.

Fekálie ve sklepení dvou bytových domů dlouhé měsíce zůstávaly, protože se majitel bytů nestaral o odpady a jímky. Deník na problém upozornil úřady, které přiměly Josefa Kudliče jednat. „Vypadá to, že už je to za námi. Fekálie ani voda už ve sklepech nejsou. Majitel dal odvoz odpadů do nájmu a vyváží se pravidelně,“ sdělila nadšeně Deníku jedna z obyvatelek bytu, ve kterém dlouhé měsíce museli nájemníci žít s všudypřítomným zápachem.

Fekálie se z přeplněných jímek vracely do domů, tam plnily sklepy, některým lidem dokonce vytékaly zpět do bytu. „Funguje to, vyváží se. Minulý týden se odvezlo šest fekálů,“ přidává se další nájemník.

Lidé v Libyni u Lubence měli s majitelem Josefem Kudličem velké spory. Dlouhé měsíce se neodčerpávaly jímky, rozbité byly také odpady přímo v domech. S výkaly ve sklepech tak lidé ve dvou bytových domech v Libyni trávili loni teplé podzimní dny, ale také vánoční svátky. „Museli jsme si sami opravit odpady v domě, aby to odtékalo ven. Jinak by to všechno zůstalo v baráku,“ říká starší muž s tím, že majitel tehdy telefony nájemníků nezvedal.

Majitel Josef Kudlič se o vývoz nestaral, tvrdil, že mu někteří nájemníci neplatí a že proto nemá peníze. Že kvůli tomu trpěli i slušní lidé, mu bylo jedno. Přes média jim dokonce vzkázal, ať jdou bydlet pod most. „Už jsme nevěřili, že to může dobře dopadnout. Snad to vydrží,“ jsou opatrní nájemníci.

Už to bude fungovat

Majitel bytů jim teď slibuje, že už se nemusí bát. „Mám smlouvu s firmou, která to pravidelně bude vyvážet. Určitě to už bude fungovat,“ řekl Deníku Kudlič.

Právě intervence Deníku, kdy na situaci v Libyni upozornil úřady, přiměla Kudliče starat se o vlastní majetek. Deník pozval na místo stavební úřad a pracovníky odboru životního prostředí podbořanské radnice. Až poté se Kudlič staral.

Úředníci nařídili majiteli udržovací práce, také jímky musí uvést do provozuschopného stavu. Prošetřovalo se i vypouštění odpadů do nedalekého potoka. „Provedli jsme na místě několik šetření. Majitel musel nechat zaslepit vývod, který umožňoval vypouštění odpadu do potoka. Budeme i nadále na místě provádět náhodné kontroly,“ sdělila Iva Laurichová z odboru životního prostředí.

„Vypadá to, že nájemníci a majitel už konečně našli společnou řeč. Ve sklepech už nic není, jímky se vyváží,“ dodala.

Radost už letos nájemníci ale jednou měli, to když v lednu začal majitel s vývozem. Voda a fekálie ze sklepů na čas zmizely, po měsíci ale bylo vše při starém. „Už se to opakovat nebude. Chtěl jsem, aby si lidé organizovali vývoz sami, podle toho, jak budou potřebovat. Ale nešlo to, neplatili, nedohodli se. Teď to mají v nájmu, firma je domluvená,“ slíbil Kudlič.