„Cesta ke spravedlnosti byla dlouhá a vyčerpávající, ale nikdy jsem nepřestal věřit, že pravda vyjde najevo, že se nakonec ukáže, jak to od začátku bylo,“ říká v rozhovoru pro Deník. V něm popisuje, jak vnímá práci lounských kriminalistů, jaké má rodina se zámkem plány, zda se otevře veřejnosti, co bude s obrazy Oskara Brázdy a jak se daří Marii Brázdové.

Po deseti letech policejního vyšetřování a projednávání u soudů různých stupňů justice rozhodla, že zámek Líčkov patří rodině Brázdů. Jak to vnímáte?
To je to podstatné. Že zámek Líčkov je opět Brázdův. Cesta ke spravedlnosti byla dlouhá a vyčerpávající, ale nikdy jsem nepřestal věřit, že pravda vyjde najevo, že se nakonec ukáže, jak to od začátku bylo. Dopomohla nám k tomu řada lidí. Chtěl bych poděkovat lounským kriminalistům, kteří případ roky vyšetřovali, odvedli dobrou práci a díky kterým mohli být někteří lidé odsouzeni. Velké poděkování patří také advokátovi Jiřímu Císařovi z Ústí nad Labem, který nás v této věci zastupoval. A také rodinnému příteli J. M., který nás dlouhodobě podporoval.

Říkáte nás. Pro rodinu ty roky musely být velkou psychickou i finanční zátěží?
To byly. Moje matka se dlouhé roky starala o tetu na zámku, která v něm mohla žít, i když papírově patřil někomu jinému. Nebylo to vůbec jednoduché. Rodiče se museli obětovat a prodat dům, aby s tetou mohli být a starat se o ni.

Zámek v Líčkově.
Oběť podvodu. Po letech soudů je majitelkou zámku v Líčkově opět vdova po malíři

Není to poprvé, kdy vaše rodina o zámek přišla. Němci po okupaci Oskara Brázdu vyhnali, zámek zabavili, v roce 1948 se podobně zachovali komunisté. Akorát s tím rozdílem, že Brázdovi mohli na zámku žít, byť jim nepatřil.
A teď skončila éra podvodníků a lichvářů. Věřím, že to bylo naposledy, kdy nám zámek někdo vzal. Teď se chceme soustředit na jeho rekonstrukci a jeho otevření pro veřejnost.

Kdy byste chtěli zámek otevřít pro veřejnost?
Rádi bychom zámek otevřeli co nejdřív, ale jsou nejprve potřeba nějaké opravy. V ideálním případě bychom chtěli otevřít v polovině příštího roku.

Jak se na stavu zámku podepsaly ty dlouhé roky právní nejistoty, předpokládám, že velké investice neprobíhaly.
Máte pravdu, žádné velké investice ani opravy nebyly. Udržovali jsme zámek nejnutnějšími opravami, aby se v něm dalo žít, ale nebylo to nic radikálního. Teď se můžeme pustit do větších oprav.

Jaké to budou?
Hlavně je třeba opravit střechu na zámku a vyřešit havarijní stav věže. Některé práce jsme už zahájili, uklidili jsme, vykáceli náletovou zeleň v okolí budovy. Nepůjde to ale vše naráz, práce určitě několik let potrvají.

Zámek v Líčkově
Vdova po známém malíři chce zpět zámek Líčkov. Soud řeší i lichvu

Zámek v Líčkově je neodmyslitelně spjat s malířem Oskarem Brázdou, který jej v roce 1925 koupil. Jeho obrazy byly velkým lákadlem v dobách, kdy byla památka otevřená. Oskar Brázda některými zaplatil komunistům takzvanou milionářskou daň, takže je získal do majetku stát. Jsou tady ty obrazy pořád?
Ano. Zůstaly celou dobu na zámku. Spolupracujeme s Galerií Benedikta Rejta v Lounech, která je spravuje. Chystá se jejich restaurování. Některé se už k tomuto účelu převezly. V době, kdy se na nich bude pracovat, alespoň můžeme připravit prostory galerie na zámku.

Obrazárna s díly Oskara Brázdy bude tedy opět hlavním lákadlem Líčkova?
Chceme obrazy znovu shromáždit a ukázat je veřejnosti. Co strýček namaloval, je opravdu úžasné dílo. Myslím si, že světové. Ale chceme na Líčkov přilákat lidi i na jiné věci. Mám v hlavně spoustu nápadů.

Prozradíte jaké?
Některé jsou hodně odvážné, ty si nechám zatím pro sebe. Není to jen o zámku, patří k němu také statek nebo obora. Přemýšlíme, že bychom nějak do prohlídek zakomponovali odkaz našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, který se s Oskarem Brázdou přátelil a který na Líčkov rád jezdil.

Zámek v Líčkově
Zámek Líčkov je roky zavřený. Spory o památku řeší soudy

Zmínil jste pozemky. Ty se vaší rodině vrátily spolu se zámkem. V jakém jsou stavu?
Pozemky byly zanedbány, les vydrancován, třicet hektarů chmelnic zbouráno. Chceme vše dát zase do pořádku. Dá se říct, že kauza ještě celá není úplně u konce, budeme škody na pozemcích vymáhat.

Paní Brázdová žila na zámku většinu svého života, loni v září jí bylo 97 let. Bydlí stále v Líčkově?
Vzhledem k pokročilému věku to nejde, je v dobré péči žateckého domova pro seniory. Její zdravotní stav už neumožňoval, aby se o ni starala rodina. Ale určitě ji na zámek vezmeme.

A vy sám bydlíte na zámku?
Ano, bydlím. Starost o něj zabírá podstatnou část mého času.

Zdroj: Deník/Petr Kinšt