Na nadcházející turistickou sezonu se chystá zámek Líčkov na Žatecku, se kterým spojil velkou část svého života malíř Oskar Brázda. Umělcova manželka a námět jeho mnohých obrazů, téměř pětaosmdesátiletá Marie Brázdová, osobně dohlíží na mytí oken a rozvinování koberců. Do otevření zámku o Velikonocích na zámku podle ní zbývá ještě hodně práce.

Okna se nesmí mýt,
rozbila by se

„Ta okna se nedají normálně mýt, rozbila by se. Musí se jenom hladit,“ popsala Marie Brázdová úklid, který zámek každé jaro čeká. Letos se na svá místa musí nastěhovat i desítky obrazů Oskara Brázdy. Kvůli úklidu zámecké půdy musely být uschovány, dnes už je jich ale většina na svých místech - ve velkém a malém Brázdově ateliéru. Před začátkem sezony k nim přibudou ještě portréty ze salonu v části zámku, kde Marie Brázdová bydlí. Na desítce obrazů, kterými se zámecká paní přes zimu obklopila, je ona sama.

„Na všech jsem já. Bylo mi asi dvacet, když mě Oki začal malovat,“ vzpomněla rok 1946 rodačka z podzámčí Líčkova. Její otec byl sadař, Oskar Brázda, kterému manželka dodnes říká Oki, od něj kupoval ovoce. Malíř a jeho múza a pozdější manželka mezi sebou měli věkový rozdíl čtyřicet let.

Oskar Brázda koupil tehdy 50 let neobývaný barokní zámek Líčkov v roce 1925. Nastěhoval se tam se dvěma syny a první ženou Amelií Posseovou, Švédkou, kterou poznal v Římě. Na začátku druhé světové války musela rodina zámek opustit, žena s dětmi odešla do Švédska. Malíře na nějaký čas zavřeli do vězení, pustili ho až na přímluvu jeho švédské manželky u ženy Hermanna Göringa, jehož manželka také pocházela ze Švédska. Po válce se malíř na zámek vrátil, ale v roce 1948 mu ho režim vyvlastnil. Přišel také o velkou část svých obrazů, kterými zaplatil takzvanou milionářskou dávku. V několika pokojích zámku ale mohl s Marií zůstat. Oskar Brázda zemřel v roce 1977, jeho ženě Marii se podařilo zámek dostat zpět v restituci po roce 1989.

Na zámku se bydlí

Marie Brázdová na zámku osobně provádí návštěvníky, nejraději má prý zájezdy důchodců. „Těm můžu o té době vyprávět a rozumí mi,“ dodala majitelka Líčkova. Na zámku podle ní návštěvníci obdivují nejen galerii Brázdových obrazů a kapli svaté Anny, ale také „lidské teplo“, které zámku dodává to, že tam Marie Brázdová bydlí.

Zámecká paní a poslední žijící rodačka z Líčkova chce letos ke svým 85. narozeninám darovat obci zvon a opravit zvonici. „Místní zvon odvezli za války. Chci, aby se tady zase zvonilo na Velikonoce, na Vánoce, když je pohřeb nebo svatba,“ popsala své plány do budoucna.

Vanda Králová/ČTK