Vyrostlo u lávky pro pěší přes Ohři v areálu výstaviště. Zájemci si mohou přinést dřevěné uhlí a na litinovém roštu si ogrilovat třeba maso. Kdo si přinese hromádku dřeva, může si opéct například vuřty.

O grilování je mezi lidmi zájem a novinku si pochvalují. „Za mě je to nápad na jedničku, provedení také za jedna. Jen více takových nápadů na využití našeho krásného parku,“ uvedl David Kapka z Loun.

Radnice zvažuje, že zřídí další veřejné grily i jinde ve městě. „Chodím kolem často, lidé místo využívají. Ohlasy máme dobré. Je možné, že se počet grilovacích míst ještě rozšíří, máme vytipované lokality, kde by mohly být. Třeba u jižního sídliště nebo na dalším místě u řeky,“ přiblížil lounský místostarosta Milan Rychtařík.

Město grilovací místo zřídilo hlavně pro obyvatele, kteří žijí v panelových domech a nemají třeba zahradu nebo chatu, kde by i mohli nějakou pochoutku na ohni či rozpáleném uhlí připravit. „Jako většina Louňanů žiji i já v bytě, kde není možné grilovat. Za grilem jsme museli za kamarády a příbuznými na návštěvu, to teď skončilo. V Lounech máme první veřejný gril,“ uvedl starosta Pavel Janda.

Kdo si chce něco ogrilovat nebo opéct, stačí mu přinést jídlo a dřevěné uhlí nebo dřevo. Po skončení pikniku by měl místo uklidit, k dispozici je lopatka a smetáček.

Zatím žádné rezervace

Radnice zvažovala, zda nezavede nějaký rezervační systém. Zatím k tomu nepřistoupila. „Věříme, že pokud se na místě sejdou dvě party zájemců o grilování, nějak se mezi sebou domluví,“ shodují se starosta s místostarostou.

Zřízení grilovacího místa vyšlo město na 286 tisíc korun. „Chtěli jsme vybudovat místo pro grilovačku včetně stolu a posezení. Místo, které nebude za jednu sezonu zničené, poroto jsme zvolili masivní řešení z betonu. Je bezpečné a v případě potřeby půjde přestěhovat. Poptali jsme pět firem a vybrali dle dodavatele a ceny. Stojím si za tím, že jsme vybrali správné řešení a že by se nám lacinější alternativa ve výsledku nevyplatila,“ vysvětlil Pavel Janda.

Podobná veřejná místa pro grilování v okrese Louny nejsou. V Žatci před lety zřídil spolek Ekologické centrum Žatec ve spolupráci s radnicí odpočinkový kout s ohništěm u autoškoly, lavičky tam ale dlouho nevydržely. Lidé k opékání spíše využívají místo na druhém břehu Ohře u lávky pro pěší v blízkosti dřevěného altánu. Odpočinkovou lokalitu kolem cyklostezky město letos vylepší, objeví se tam dvě toalety, další dřevěný altán, lavičky, vzdělávací tabule, stojany na kola, odpadkové koše nebo různé atrakce pro děti.