„Máme k dispozici pachovou studii i biologický průzkum, které byly požadovány k doplnění dokumentace,“ sdělil ředitel žateckého závodu HP Pelzer Čeněk Lamač. Přepracovanou dokumentaci projednají úřady, vyjádřit se k ní mohou i obyvatelé.

Lidem z okolí továrny dlouhodobě vadí úniky toxických látek do ovzduší, zápach a hluk. Spolek VPN 2016, který se řešením problémů s provozem HP Pelzer dlouhodobě zabývá, očekává na základě informací od vedení podniku zveřejnění dokumentace každým dnem.

„Za náš spolek VPN 2016 požádáme opět odborníky na znečišťování ovzduší rakovinotvornými látkami o posouzení nové dokumentace. Jestliže i přepracovaná dokumentace bude vykazovat chyby a nepřesnosti, podáme opět námitky a vyslovíme nesouhlas s legalizací provozu HP Pelzru,“ sdělila Ivana Vírová ze zmíněného spolku. „Už nyní je ale zřejmé, že jeden ze základních problémů legalizace areálu je stále neřešený. A to nesoulad areálu s platným územním plánem města,“ upozornila.

Pro společnost, která v Žatci vyrábí akustické izolace do aut, je získání stanoviska ministerstva životního prostředí podstatné. Bude-li záporné, nepůjde stavby dodatečně povolit. Pak bude na úřadech, aby donutily HP Pelzer nezkolaudované provozy uzavřít. Bude-li stanovisko kladné, může dojít k jejich dodatečnému povolení. „Náš spolek bude automaticky účastníkem těchto řízení. Pohlídáme splnění požadavků, které stanoví ministerstvo životního prostředí,“ řekla Vírová. 

Podle platných časových lhůt a vzhledem k současné covid situaci v Česku je zřejmé, že stanovisko ministerstva zazní až v příštím roce. Otázkou je, zda a za jakých podmínek proběhne případné veřejné projednání záměru.

V původní dokumentaci pro posouzení vlivu na životní prostředí, kterou zaslala společnost na ministerstvo před několika měsíci, chyběly zásadní údaje. Kromě spolku VPN 2016 na to upozornila i nezisková organizace Arnika. Ta se zaměřila především na zapáchající a toxické látky znečišťující ovzduší, které mohou unikat z areálu ze současných a uvažovaných nových zdrojů.

„Majitel továrny musí emise zapáchajících a toxických látek zanalyzovat a navrhnout, jak jejich únikům v budoucnu hodlá zamezit. To z původní dokumentace nebylo vůbec jasné a na to jsme v připomínkách ministerstvo životního prostředí upozornili,“ připomněl Jindřich Petrlík z Arniky. Hovoří hlavně o karcinogenních formaldehydech a fenolech, které mohou způsobit poškození mozku, zažívacího traktu, očí, srdce, ledvin, jater, plic, periferních nervů, pokožky nebo mohou způsobit i genetické poruchy.

HP Pelzer působí v Žatci v areálu bývalého Mitopu od roku 1996, firma ve městě v současné době zaměstnává několik set lidí. V posledních letech dostala společnost od úřadů kvůli „černým“ stavbám a provozům pokuty celkově v řádech milionů korun.