Eliška Kaplanová a Kristýna Hnilicová z Peruce, David Červíček z Loun a velmi mnoho dalších dětí se po nedělním obědě vydali na své oblíbené místo do lounské knihovny. A spolu s nimi tisíce dětí v celé ČR.

Už šestý rok na přelomu listopadu a prosince probíhá v naší zemi nový projekt, nazvaný Den pro dětskou knihu. Přišla s ním knihovna v Děčíně v roce 2007 a od té doby se k němu připojily stovky dalších knihoven v celé zemi.

„Cílem je přivést do knihovny nejen děti, ale tento konkrétní den také jejich rodiče. Ukázat jim, co všechno knihovna může udělat pro rozvoj dítěte společně s nimi. V poslední době se hodně mluví o podpoře dětského čtení a čtenářství - ovšem nelze počítat s tím, že tyto dovednosti a vztah ke knihám získají děti pouze ve škole. To je mylné. S dětmi je potřeba si číst už od jejich raného věku doma v rodinách," říká Dagmar Bahnerová, ředitelka Městské knihovny Louny.

Knihovna vyšla vstříc rodičům dětí i v tom, že se snažila nasměrovat společné setkání na víkendové volno, tak aby měli na společné chvíle s dětmi čas tátové i mámy, kteří jsou přes týden vytíženi v zaměstnání. „Pro tohle setkání se nám v posledních letech osvědčilo nedělní odpoledne," uvedla ředitelka.

Program byl bohatý

V Lounech proběhl ke Dni pro dětskou knihu bohatý program. Připravena byla zábava všeho druhu, pohádkové postavy, sportovně-taneční vystoupení. vědomostní soutěže. Eliška i Kristýna z Peruce byly spokojené: dostaly se až do finále a získaly ocenění. Všechny děti dostaly dárky - knížky, sladkosti, různé drobnosti.

V České republice je nyní přibližně šest tisíc knihoven. Pravidelně do nich chodí 40% dospělé populace a asi 80% dětí a mládeže. Všichni dohromady si ročně vypůjčí 72 milionů knih či jiných dokumentů. České a moravské knihovny ročně navštíví 22 milionů zájemců, uvádějí statistiky ministerstva kultury.