Základní škola v Lipenci se zapojila do projektu slovní hry na pomoc hladovějícím lidem ve světě.

Na www.freerice.com žáci vyhledávají synonyma daných anglických slov a za každou správnou odpověď získávají 20 zrnek rýže pro Bangladesh a další místa ve světě, kde mají mámy největší starost, čím nakrmí svoje děti. Podle slov zástupkyně WFP (World Food Program of United Nations) Caitlin Masters, je zřejmě ZŠ Lipenec první školou v České republice, která se do projektu zapojila.

Program vytvořil americký počítačový programátor John Breen z Bloomingtonu ve státě Indiana pro Organizaci spojených národů – WFP (program vedoucí k ukončení hladovění). „Dvacet pět tisíc lidí umírá denně hladem a to je opravdu kritické,“ říká autor programu.

Od října 2007, kdy slovní hra začala, se jí každý den zúčastní 500 tisíc lidí z různých koutů světa. Díky tomu se najedlo na 700 tisíc lidí. Jsme rádi, že se k nim mohla připojit i naše škola. Finanční prostředky na nákup a distribuci rýže se získávají z reklam firem, které si zaplatí přímo na stránkách freerice.com. Čím více lidí hraje, tím více místa na reklamy.

Alexandra Suková