Selhal motor? Řízení? Nebo udělal chybu pilot? Anebo je za pádem malého dvoumístného ultralightu v Lipně jiná příčina? Zatím se neví. Odborníci dál zkoumají trosky a motor letadla, vyslýchají svědky, vyšetřování dál probíhá a může trvat ještě několik měsíců.

Malý letoun se dvěma lidmi v kabině se zřítil 21. srpna v odpoledních hodinách přímo mezi obydlené domy v Lipně. Tragédii nepřežil čtyřicetiletý pilot z Lounska, druhý účastník letu, osmapadesátiletý muž také z Lounska, byl po intenzivním oživování ve velmi vážném stavu transportován do ústecké nemocnice. Utrpěl těžká zranění hlavy a břicha.

Po měsíci přišla pozitivní zpráva, zraněnému muži se údajně daří lépe. „Muž byl nejprve transportován na jednotku intenzivní péče do Ústí, po úvodní léčbě a stabilizaci probíhalo další léčení v chomutovské nemocnici. Jeho stav se následně zlepšil, mohl být proto přeložen na lůžko následné péče do lounské nemocnice," uvedl pro Deník Jiří Vondra, mluvčí krajských nemocnic. Další léčba a rehabilitace tak probíhá v lounské nemocnici.

Nehodu začal okamžitě prošetřovat Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Na jeho závěry se ale ještě nějaký čas určitě bude čekat.

„Šetření nehody dále probíhá. Je prováděno ohledání trosek, bude provedena expertíza motoru. Probíhají pohovory se svědky, čeká se také na lékařské závěry," popsal další průběh zjišťování příčiny nehody vyšetřovatel Josef Procházka.

U leteckých nehod ale není dlouhé vyšetřování nic neobvyklého. Nutné jsou složité znalecké posudky a expertízy, prošetřování může trvat i řadu měsíců. Například u jiného případu z okresu Louny před několika lety se na oficiální sdělení důvodu pádu letadla čekalo deset měsíců.

Letoun spadl v Lipně ze zatím neznámých příčin přímo do centra obce. Jen díky obrovské náhodě nebyl zraněn také někdo na zemi.

Při havárii letadlo zavadilo o střechu jednoho z domů a poničilo ji. Po dotyku se střechou se ultralight převrátil a dopadl mezi domy. Kabina byla po dopadu zcela zdevastovaná, navíc začal letoun hořet, plameny zlikvidovali až hasiči.

Připomeňte si: U Lipna spadlo letadlo mezi domy. Jeden člověk nepřežil, druhý bojuje o život

Odborníci zatím nechtějí možné příčiny pádu nijak komentovat. Nechtějí se prozatím vyjadřovat ani k některým svědectvím lidí z obce, která tvrdí, že letadlu prý vysadil motor. Verzi o poruše motoru nepotvrdili. Stejně nekomentují ani verzi, že stroj letěl příliš nízko. Oba muži prý létali často a byli zkušení.

Po prvotním ohledání trosek na místě tragédie pouze experti řekli, že směrové a podélné řízení malého letounu se zdálo až ke kabině v pořádku. Kabina a řízení uvnitř se ale bude dále podrobně zkoumat, byla totiž hodně poničená. Pohonných hmot měl stroj dostatek. „Nelze zatím potvrdit ani vyvrátit nějakou technickou závadu," řekli tehdy vyšetřovatelé v Lipně několik hodin po zřícení malého letadla.

V okrese Louny se v posledních letech nejedná o jedinou havárii letadla. V červnu 2012 se zřítil jen několik set metrů od letiště Macerka u Žatce proudový letoun L-29 Delfín, který byl často využíván k vyhlídkovým letům. Tragédii tehdy nepřežili dva lidé dvaapadesátiletý zkušený pilot a třicetiletá pasažerka. Žena dostala vysněný let jako dar k narozeninám, neštěstí přihlížela její rodina z letiště.

Experti tehdy usoudili, že chybu udělal pilot, který se strojem manévroval příliš nízko.