Než byl 1. února 1990 novým předsedou městského národního výboru zvolen Josef Zábranský, první porevoluční starosta, událo se i v Žatci mnoho zajímavých příhod, demonstrací a akcí.

Svoboda a demokracie bojovaly s komunisty dlouho.

Další zajímavé materiály najdete v souvisejících článcích vpravo!

Přitom rušno bylo v Žatci už 19. listopadu. V neděli měl být v tamním divadle uveden pořad Karneval s operetou. Herci z pražského Hudebního divadla v Karlíně ale chtěli místo hraní lidem ve městě říct, co že se to v Praze děje. Měli ale smůlu. Pracovník divadla, odpovědný za provoz, neodemkl. Nevpustil diváky.

Lidem tak nezbývalo než hledat informace. Středoškoláci se připojili ke stávce vysokoškoláků, 21. listopadu Městský národní výbor v Žatci odsoudil jednání studentů. Už 22. listopadu se ale na náměstí Velké říjnové socialistické revoluce (VŘSR), dnešním náměstí Svobody, sešla poprvé velká skupina lidí. Mluvilo se o stávce, která měla následovat, studenti z Prahy vyprávěli, co zažili.

V pondělí 27. listopadu se ke generální stávce připojily různou formou všechny žatecké podniky. Někde bylo sympatizantů více, někde hodně málo, hlavní dění se odehrávalo opět na náměstí VŘSR. Mluvčími OF v Žatci se stali Karel Novosad, Pavel Pleticha a Vladimír Urban.

20 sametových let.Už o den později, 28. listopadu, bylo na náměstí opět plno. Mělo přijít na pět set lidí, kteří diskutovali o jednání mluvčích OF s komunistickým vedením města.

V úterý 5. prosince přijel Žatec v boji o svobodu podpořit i Zdeněk Svěrák. Muž, který tu dříve působil jako učitel, už v roce 1989 slavný scénárista a herec, přijel společně s vysokoškoláky na první shromáždění občanů v Kulturním domě Moskva. Plný sál naslouchal jak jemu, tak studentským i žateckým vůdcům.

Cesta byla ještě dlouhá, téměř každý den s něco dělo, ale že lidé chtějí svobodu, se jasně potvrdilo v parlamentních volbách, prvních svobodných, v červnu 1990. V okrese Louny přišlo k urnám 96,4 procenta voličů, vyhrálo právě OF.

Redakce pro vás na celý tento týden připravila čtyři díly seriálu. Ve středu 18. listopadu se dozvíte o situaci v Lounech nebo o výstavě v žateckém muzeu. Ve čtvrtek 19. listopadu si přečtete rozhovor s Janem Kernerem, jak putoval z náměstí až na nejvyšší post na lounské radnici, i útržky z dobových novin. V pátek 20. listopadu přineseme rozhovor s jedním z aktivních členů OF v Žatci Jaroslavem Rosenkranzem a fotografie.

Celý seriál můžete sledovat v tištěných i internetových vydáních Žateckého a lounského deníku.