Lidé si ve středu po celé republice připomínali události 17. listopadu. Občané v Lounech po celý den zapalovali svíčky u sochy Jana Husa na Mírovém náměstí.

Tradiční večerní vzpomínkové setkání, které každoročně pořádají členové místního sdružení ODS a obvykle se nese v příslušném pietním duchu, se ale tentokrát zvrhlo v nedůstojnou tragikomedii. Narušilo ho totiž několik členů či sympatizantů politického sdružení Severočeši.cz v čele s Petrem Srkalem. Ten je dlouhodobým a hlasitým kritikem starosty Jana Kernera.

Podívejte se na videozáznam části setkání.


Ani tentokrát nebyl záměr jeho konání jiný. Severočeši.cz přišli vyjádřit protest proti kandidatuře současného starosty Jana Kernera (ODS) na post starosty. Své příznivce svolával P. Srkal již několik hodin před akcí prostřednictvím SMS zpráv, která přišla i na jedno z našich redakčních čísel. "SOS! Kerner má být zítra zvolen starostou. ODS a ČSSD udělali koalici. Tím pošlapali a zpochybnili výsledek voleb…" začíná text a končí: "Pojďme projevit nesouhlas s jejich záměrem…" s podpisem Petr Srkal Severočeši.cz.

Nutno podotknout, že právě ODS a ČSSD s těsným rozdílem volby vyhrály, zatímco Severočeši.cz propadli - z deseti kandidujících partají skončili sedmí se ziskem 4,58 procenta. Do vedení města se tak nedostali.

A co se vlastně na centrálním náměstí dělo? Petr Srkal se svými příznivci před památníkem Jana Husa rozestavěl černé prapory se tím, že v Lounech vraždí demokracii. Při příchodu členů ODS včetně starosty se stala situace nepřehlednou - od občanů, příznivců ODS i Severočechů.cz zaznívaly urážky. Petr Srkal následně znemožnil Janu Kernerovi přístup k soše, aby mohl na jejím podstavci zapálit svíčku jako ostatní. Jednoduše mu tělem zastoupil cestu a odmítal ho pustit.

Vzhledem k stupňujícímu se napětí udělal starosta to nejrozumnější - zavolal k dohledu městské strážníky. S jejich příchodem se lidé skutečně částečně uklidnili a mohly začít tradiční proslovy přítomných. Tentokrát ale se silným politickým motivem, jako by přítomní zapomněli, proč se vlastně sešli. Jedno z prvních slov si vzal předseda Severočechů.cz, který nenechal na vedení města, zejména na starostovi Kernerovi, pověstnou nit suchou. Toho označil například za „nenáviděného a opovrhovaného škůdce, který proměnil královské město ve vesnici.“

Následná slovní přestřelka jednotlivých řečníků připomínala předvolební kampaň, při které se plamenně vzpomnělo vše, co se komu v Lounech nelíbí. Nechyběly samozřejmě ani odkazy na zrušenou ambulantní péči v nemocnici. Zastánci nynějšího vedení města se nedali zahanbit a tvrdě kontrovali, často sklízejíc potlesk.

Výsledek byl ale jen jeden - většina přítomných považovala vystoupení Petra Srkala za ostudnou provokaci, která na vzpomínkové akci nemá místo.

Den 17. listopadu je spjat se dvěma výročími. V roce 1939 spustili němečtí nacisté krvavé represe proti českým vysokoškolákům, v roce 1989 rázně zakročila Veřejná bezpečnost proti poklidné studentské demonstraci. Tato událost odstartovala sametovou revoluci.


KOMENTÁŘ NA TOTO TÉMA
ČTĚTE ZDE


Zdeněk Plachý
Mirka Strnadová