Vinaři přiznávají, že burčák sice připravovat budou, avšak většina z nich z nakoupených hroznů dovezených z Moravy, nebo zahraničí.

„Tu trochu hroznů, kterou sklidíme, necháme na výrobu lahvovaných vín. Nebudeme z nich připravovat burčák a zřejmě ani sudové víno. Mám informace, že rozhodně nebudeme sami. Takhle to letos bohužel bude řešit většina vinařů v okolí,“ vysvětluje Pavel Hrabkovský, který společně s rodinou obhospodařuje zhruba deset hektarů vinic ve Velkých Žernosekách a Žalhosticích.

V současné době odhaduje letošní sklizeň na maximálně 20 % běžné produkce hroznů. „Musíme ten rok nějak přečkat a doufat, že příští bude lepší. Nedá se nic dělat,“ vysvětluje vinař.

Podobně jsou na tom také v Lobkowiczkém zámeckém vinařství Roudnice nad Labem, jednom z největších vinařských podniků v regionu. „Plnou sklizeň budeme mít na patnácti hektarech z pětašedesáti,“ konstatoval ředitel vinařství Jan Podrábský. Ani Roudničtí se nevyhnou nákupu hroznů. „Burčák na Roudnické vinobraní vyrobíme, ale bude z nakoupených hroznů. Naše necháme na výrobu lahvovaných vín. Zvažujeme nákup hroznů také na víno, které prodáváme jako sudové,“ potvrzuje Jan Podrábský.

Mohou za to květnové mrazy a plísně

Situace na všech vinicích v Žalhosticích, Velkých i Malých Žernosekách a dalších obcích je v podstatě stejná: po květnových mrazech zůstalo místy například 10 % hroznů, ale někde v podstatě žádné.

Vinařům navíc příliš nepomáhá současné vlhké počasí. „Samozřejmě, že je to problém, objeví se plísně. Pokud je takhle dlouho vlhko, nemůžeme hrozny ani ošetřit chemicky, nedá se vjet do vinohradů,“ dodává Pavel Hrabkovský.

Vinaři jsou zkoušeni přírodou druhý rok za sebou. V loňském roce kvůli extrémnímu množství srážek v září, kdy mají hrozny nabírat cukr, zaznamenali ve srovnání s některými předchozími roky slabší sklizeň co do kvality i množství. Letošní rok je však nesrovnatelně horší.

Vinobraní na Litoměřicku


LITOMĚŘICE

Vinobraní (23. – 24. září) bude opět rozděleno na dvě části. První, neplacená, bude probíhat v centru města a začne už v pátek 23. září. Program v centru bude podobně jako v loňském roce zaměřen na tradiční podobu vinobraní, historický průvod, stánky s řemeslníky a podobně. V sobotu zde i přes to vystoupí například David Deyl, nebo Benjoband Ivana Mládka. Druhá část (sobotní) – Ostrovní festival, který bude s placeným vstupem sází na zvučná jména současné populární hudby. Vystoupí zde například Ewa Farna, Čechomor, Olga Lounová, nebo Kryštof.

ROUDNICE NAD LABEM

Letošní vinobraní (17.září) nabídne podle pořadatelů více atrakcí, více zábavy pro děti i dospělé. Chybět nebudou historická vozidla na Karlově náměstí, lákadlem budou vybrané exponáty ze Škoda Auto Muzea (například závodní dvoumístný roadster Laurin a Klement 300). Hudební program, zábavu, víno nabídneme na dvou hudebních scénách: nádvoří Lobkowiczkého zámku a v zámeckých zahradách. Hudební scény uvedou řadu známých kapel a interpretů. Doprava je zajištěna po Labi, historickým vlakem i běžnými spoji.

TŘEBÍVLICE
Na zdejší vinobraní (24. září) bude znovu navazovat Václavská pouť, která v obci proběhne o den později. Na samotné vinobraní je připraven historický šerm, průvod obcí a koncert kapel Mistříňanka a – Revival Abba.

VELKÉ ŽERNOSEKY

Vinobraní letos neproběhne. 17. září bude v obci menší slavnost v podobě pouti.