Místo je přitom lokálním biokoridorem. Tedy hodnotnou částí krajiny, která slouží k migraci drobných živočichů z biocenter.

Za požár zřejmě padnou pokuty. Věc už šetří odbor životního prostředí Městského úřadu v Žatci i hasiči. „V rámci naplánované údržby dřevin v místě si Zemědělská a vodohospodářská správa v Žatci najala firmu, která práce provedla. Řádně bylo připraveno odstranění několika stromů a bylo povoleno i jejich spálení na místě,“ vysvětlila včera Kateřina Podaná z odboru životního prostředí žatecké radnice.

O výši pokuty rozhodne posudek

Odpoledne, když už na místě nebyli žádní pracovníci firmy, se oheň, pravděpodobně kvůli větru, znova rozhořel, rozšířil a zapálil zhruba stometrový úsek s porostem kolem strouhy. Oheň zlikvidovali přivolaní hasiči. „Na místě hořely stromy a tráva, výjezd trval přes hodinu,“ uvedl Michal Hrdlička, operační důstojník žateckých hasičů. Rovněž hasiči případ stále šetří a je možné, že pokutu udělí také oni. „Necháme si zpracovat odborný posudek, který vyčíslí ekologickou škodu. Na jeho základě zahájíme správní řízení s firmou a pravděpodobně jí udělíme pokutu. Ta v případě právnických osob může činit až půl milionu korun,“ uvedla K. Podaná. Podle ní topoly u strouhy sloužily také jako větrolam. Městský úřad v Žatci proto bude zřejmě po firmě požadovat náhradní výsadbu nových stromů.