Stovky tanků obsadily 21. srpna 1968 Žatec a jeho okolí. Lidé ve městě zažívali hrůzy, kdy nevěděli co mají od „spojenců“ čekat, na vlastní kůži.

Město bylo s několika vojenskými posádkami a letištěm pro Sověty jednou z největších hrozeb odporu, směřovala tam proto obrovská vojenská síla.

Sovětská vojska obsadila Žatec hned v osudný den brzy ráno. Okupanti museli co nejrychleji zabrat vojenské posádky, které v Žatci působily. „Ze strategického hlediska byl Žatec hodně významný. Bylo tu několik vojenských útvarů a vojenské letiště. Byla to pro ně velká potencionální hrozba, proto ho museli Rusové obsadit co nejdříve,“ říká Jiří Matyáš, historik žateckého muzea.

Nikdo neví, kolik bylo přesně tanků, které do města chmele, v té době plného tisíců česáčů, přijelo. Pamětníci mluví o stovkách vozů, plných vojáků, kteří ani pořádně nevěděli, kde a proč jsou. Po hrozivém úderu přišlo semknutí lidí a jednoznačné odmítnutí okupace. „Odmítnutí bylo celospolečenské, lidé bojovali,“ pokračuje žatecký historik.

Zaútočit na tanky přímo by byl nerozum

Nikde ve městě se ale nestřílelo, nikde se neprolévala krev. „Lidé v Žatci bojovali formou pasivního vzdoru. Nikdo si nedovolil zaútočit na tanky přímo. Lidé vstup hlasitě odmítali, distribuovali letáky nebo vyvěšovali transparenty, ale do přímého souboje nemělo cenu jít. A bylo to myslím rozumné, protože by to pravděpodobně rozpoutalo něco mnohem horšího,“ tvrdí Jiří Matyáš.

Vstup odmítli všichni jednotně, postupně ale někteří svá prohlášení stahovali. „Všechny závody, zemědělská družstva, prostě každý, v těch dnech posílal rezoluce, které odmítaly vstup ruských vojsk na naše území. Byla to ohromná jednota,“ pokračuje a ukazuje dokonce dokument, který v prvních dnech po vpádu ruských vojsk do okresu Louny vydal Okresní výbor Komunistické strany Československa. I ten rezolutně okupaci oficiálně odsoudil. „Po několika měsících a hlavně pak v roce 1969 ale postupně docházelo, díky velkému nátlaku, k odvolávání těchto stanovisek. Naopak docházelo k některým prohlášením, že vojska jsou u nás vítána a že o okupaci vlastně nešlo,“ dodal Jiří Matyáš.