V úterý to Deníku řekl vedoucí technického oddělení Památníku Terezín Stanislav Krejný. „O objevu nás policie informovala. Ta váha zhruba odpovídá. Ukradených destiček bylo celkem 824,“ uvedl Stanislav Krejný.

Policie v Litoměřicích, která na informování o případu uvalila embargo, podle mluvčí okresního ředitelství Aleny Romové považuje ale takové zprávy za nepodložené. „Jsem v úzkém kontaktu s šéfem litoměřické kriminální policie. Ten to nepotvrdil. To, co se objevilo v úterním tisku, není podložené,“ řekla Deníku policistka.

Jak stojí v oficiálním sdělení na webových stránkách ministerstva vnitra, pod nímž je Romová podepsaná, „vedení služby kriminální policie a vyšetřování nemůže potvrdit informaci o nálezu 580 kg bronzových destiček, které měly být objeveny v jedné ze sběren druhotných surovin na Lounsku. Pouze potvrzujeme nález 30 kg bronzových destiček, které byly objeveny ve sběrně v Severočeském kraji.“ Ty měly být nalezeny ve sběrně v Nehasicích na Lounsku. V úterý však byla sběrna zavřená a její majitel, který bydlí vedle, reportérovi Deníku neotvíral.

Ke krádeži destiček na Národním hřbitově v Terezíně došlo v předminulém a minulém týdnu. Jejímu pachateli hrozí dva roky až osm let vězení. „Konktrétní osoba pachatele dosud nebyla zadržena a z důvodu hrozby narušení intenzivního šetření stále platí informační embargo,“ zopakovala Alena Romová.

Zloději jmenovky pro jistotu rozbili

V areálu bylo bronzovými jmenovkami umučených vězňů označeno na 2300 náhrobků­. Zloděj destičky rozbil na kousky, aby ztížil identifikaci původu bronzu. Jak ale Deník zjistil, všechny ve sběrně nalezené kusy prý rozmlácené nebyly, což mohlo vést k zajištění ukradených bronzových destiček. Zloději si z Národního hřbitova při krádeži neodnesli všechny jmenovky, které sloupli. Některé zůstaly ležet mezi hroby a Památník o ně nepřišel. Jedna bronzová destička má tloušťku jeden centimetr, výšku pět centimetrů a je dlouhá podle délky jména zemřelého.

Podle Krejného by se mělo podařit do Terezínské tryzny, která se bude konat na Národním hřbitově 18.května, nahradit ukradené jmenovky duplikáty z patinované pryskyřice.Ty jsou k nerozeznání od původních a jsou samozřejmě lehčí.A pro zloděje barevných kovů bezcenné.

Národní hřbitov v Terezíně od pondělka hlídá bezpečnostní agentura Dora. Památník se s ní dohodl, že službu, která je sponzorským darem, bude pro něj vykonávat až do konání Terezínské tryzny.

Hlídat památník před nájezdy zlodějů v úterý nabídla Národní garda. Její členové jsou připraveni střežit památník čtyřiadvacet hodin denně i několik měsíců a bez nároku na honorář. Jde pravděpodobně o první oficiální snahu NG o prověření svých členů před veřejností po nedávném ukončení prvního přijímače a jmenování nových velitelů NG.

„Nabídka NG na ostrahu památníku byla řediteli památníku Janu Munkovi zaslána otevřeným dopisem prostřednictvím elektronické pošty,“ informoval mluvčí Národní strany Pavel Sedláček.

Munk: Požádám policii, ať je postřílí

Ředitel Jan Munk na dotaz Deníku, zda nabídku NG přijme, reagoval hodně podrážděně. „Na nabídku nebudu reagovat vůbec a požádám policii, ať je postřílí,“ řekl Munk do telefonu a zavěsil.

Národní garda byla v Terezíně po provalení krádeží již dvakrát. Bylo to koncem minulého týdne a poprvé byli na místě z vlastní iniciativy.

„Podruhé to bylo na žádost tamních obyvatel. Jedna paní nám volala, že památník nikdo nehlídá,“ řekl Deníku Pavel Sedláček. Ten tvrdí, že policie ani ochranka na hlídání památníku nestačí.

Zemský velitel NG Michal Kubík v dopise řediteli Munkovi napsal, že bude ctí jednotkám NG sloužit dobré věci a garantuje, že se po dobu jejich služby nikdy nestane to, co zažili osobně při dvou nočních hlídkách v prostoru Národního hřbitova v Terezín koncem minulého týdne.

„Policie přes ministerské sliby nebyla přítomna. Garantujeme též, že se nebude opakovat hrubě neprofesionální přístup (nezajištěný prostor, kdy novináři průběžně „zkouší“ páchat trestnou činnost v prostoru hřbitova bez zaregistrování hlídači), který předvádí soukromá bezpečnostní služba nasmlouvaná k ostraze,“ píše Kubík v dopise řediteli památníku.

Policie chybu odmítá

Policie ale jakékoli pochybení odmítá. Podle Aleny Romové není policie předurčena k tomu, aby takové objekty hlídala.„V okolí památníku jsme zvýšili hlídkovou a obchůzkovou službu,“ uvedla.

Ministerstvo kultury společně s vedením Památníku Terezín zajištění rozlehlého pietního místa. „Máme příslib policie,že i po tryzně bude zde hlídkovat nějaký překlenovací čas do vybudování bezpečnostního kamerového systému a dalších opatření. Již na to běží výběrové řízení, které Památník vyhlásil. Pořád mi teď někdo volá, že nás vybaví kamerovým systémem,“ řekl Stanislav Krejný.