Den jako malovaný. Sluníčko, modré nebe, teploty na začátek března více než příjemné. Ideální den na výlety. Jenže… Koronavirový lockdown je zatrhl, na procházky se smí jen v katastru obce, kde bydlíte. Lidé na Lounsku zákazy v sobotu 6. března dodržovali, plná parkoviště na oblíbených výletních místech se nekonala. U zámku v Krásném Dvoře, na Rubínu či na zřícenině hradu Pravda bylo pusto.

Zatímco v posledních týdnech to v pěkných dnech v krásnodvorském zámeckém parku, díky možnosti výletů do přírody, vypadalo spíše jako na rušném náměstí v turisticky lákavém městě, bylo si možné tam zahrát i zážitkovou hru, v sobotu 6. března tam bylo prázdno. Na parkovišti u zámku nebylo ani jedno auto „přespolních”.

Přes Petrohrad prochází frekventovaná silnice I/6 Praha - Karlovy Vary. V rámci výstavby dálnice D6 se plánuje obchvat.
FOTO: Petrohrad má na dosah třicet milionů. Panují ale obavy o hřbitov

Největší park v anglickém stylu u nás, založený už na konci 18. století Janem Rudolfem Černínem, nabízí téměř sto hektarů. Tentokrát se ale naskytl hodně nezvyklý obrázek. V místech, kam jinak hojně vyráží rodiny s dětmi, senioři, sportovci i pejskaři, tentokrát nikde nikdo.

Panův templ, Lusthaus, Gotický templ, jindy obdivované unikátní stavby mám tentokrát jen pro sebe. Po chvíli přece jen někoho potkávám. Babička, její dcera a vnučka na procházce. Jsou místní, do parku mohou. „Máme výhodu, že máme park v katastru. Je obrovský, jsou tu krásné procházky. A teď tu nikdo není,“ usmívá se paní bydlící v Krásném Dvoře.

Pokračuji po Mílové cestě. Po dlouhé době, u Čínského pavilonu, vidím osamělého muže. Taky místní. Dokončím několikakilometrový okruh, na žádného „přespoláka“ nenarazím, nepotkávám už ani nikoho z Krásného Dvora. Jen žába, na kterou málem šlápnu, oceňuje větší klid, nad potokem dovádí také množství vodního ptactva. Na parkovišti je zase prázdno.

Lounští kriminalisté zjišťují totožnost možného svědka brutálního napadení
Poznáte muže z videa? Mohl být svědkem brutálního napadení v Lounech

Dalším turistickým lákadlem na Podbořansku je vrch Rubín u Dolánek. I tam v sobotu svítilo sluníčko, ale jen rozehřívalo asfalt na parkovišti. Žádné auto, ani na vrchu žádný cyklista nebo turista. Krásně je také na zřícenině hradu Pravda na Lounsku. Ani tam nikdo není, nikdo si tam neopéká špekáčky.

Na Rané na Lounsku, v ráji paraglidistů a v místě příjemných výletů s překrásným výhledem na České středohoří, přece jen na dvě auta na parkovišti narazím. Po cestě nahoru potkávám dvě rodiny, které se na výlet vydaly, porušily zákaz. Z celého dne je ale zřejmé, že jde o velkou výjimku. Drtivá většina lidí na Lounsku zůstala doma, ve svém katastru, vydali se do „svých“ parků. V Lounech a Žatci vyrazila řada lidí na povolené procházky k Ohři.

Dole u zavřené restaurace, když scházím z vrchu Raná, potkávám dvě místní seniorky, jdou se projít. „Není ani otevřené okénko u hospody, není pro koho. Jindy je tady docela rušno, dneska úplný klid,“ potvrzuje, že výletníci zůstali doma, jedna z nich.