Moderní, otevřená inovacím, vstřícná k dětem, nabízející kvalitní výuku. Taková je podle expertů z Univerzity Karlovy lounská ZŠ Přemyslovců. Základní škola splnila přísná kriteria, uspěla v hodnocení odborníků, díky tomu se bude spolupráce s pedagogickou fakultou pražské vysoké školy prohlubovat. Vzdělávat se do Loun budou jezdit budoucí učitelé i ředitelé.

Lounská ZŠ Přemyslovců se po kontrolách zástupců Univerzity Karlovy pyšní označením Katedrová škola. „Tento certifikát a ocenění nás moc těší, jsme za to moc rádi. Je to výsledek práce celého našeho kolektivu. Je pro nás velká čest spolupracovat s Univerzitou Karlovou,“ byl z ocenění nadšený Vlastimil Hubert, ředitel lounské základní školy.

Podle odborníků z pedagogické fakulty pražské vysoké školy by mělo jít o jakousi vzorovou základní školu. V Ústeckém kraji mají titul Katedrová škola Univerzity Karlovy jen tři instituce. Nově lounská ZŠ Přemyslovců, už dříve jej získaly Sportovní soukromá základní škola Litvínov a 7. ZŠ Chomutov v Hornické ulici.

Titul se uděluje vždy jen na jeden rok, poté musí škola opět prokázat svoji kvalitu, prochází opět testováním.

Přísná kritéria

Lounská škola uspěla v hodnocení, experti prověřovali celou řadu oblastí. „S lounskou školou spolupracujeme už delší dobu. Pro udělení certifikátu Katedrová škola musí splňovat přísná kritéria jak v oblasti řízení školy, tak v oblasti vzdělávání,“ uvedl Jaroslav Veteška, vedoucí katedry andragogiky a managementu vzdělávání na pedagogické fakultě. Posuzuje se také například aktivita vedení školy, přístup k inovacím a žákům nebo jak kvalitní je vzdělávání.

Do Loun se budou jezdit vzdělávat nejen budoucí učitelé, ale také ředitelé škol. „V katedrových školách probíhá nejen učitelské vzdělávání, ale také manažerské praxe. V příštích dnech přijedou do Loun první naši studenti na praxi s ekonomickým zaměřením. Ředitel a jeho tým s nimi budou probírat ekonomickou oblast, diskutovat, ukazovat, jak vše funguje v reálu,“ pokračoval Veteška.

„Na manažerskou praxi přijede deset účastníků, z toho pět už je řediteli na jiných základních školách,“ doplnila Eva Urbanová, vedoucí praxí na katedře andragogiky a managementu vzdělávání.

Úspěch školy vyzdvihl také lounský starosta. „Pro Louny je to velice významné ocenění, věřím, že se škola bude dál rozvíjet,“ řekl Pavel Janda, sám absolvent Univerzity Karlovy. ZŠ Přemyslovců Louny už také spolupracuje s Mensou ČR, tedy se sdružením nadprůměrně inteligentních lidí.

V další „rozkvět“ díky spojení s Univerzitou Karlovou věří také vedení lounské školy. „Na další rozvoj spolupráce se moc těšíme a věřím, že i pro naší školu to bude znamenat další posun. Bude nás to nutit i nadále být na výši, navíc naši pedagogové budou moci využívat velmi kvalitní kurzy na univerzitě, budou se moci dále vzdělávat,“ dodal Vlastimil Hubert.