Čtyřiasedmdesáté výročí konce 2. světové války si za pár dní připomenou města regionu. Chystají nové expozice, výpravy na místa poznamenaná konfliktem, přednášky i pietní akty.

Letošní návštěvnická sezona v Mezinárodním památníku obětem 2. světové války v Mostě bude věnována připomínce výročí velkých náletů. Zavzpomínat na konec války zde mohou lidé od začátku května každý den kromě sobot. „Poprvé otevřeme ve čtvrtek 2. května, slavnostní zahájení nové sezony pak proběhne v neděli 12. května. Ta se celá ponese v duchu 75. výročí od prvního velkého náletu na chemický závod v Záluží. Samozřejmě si připomeneme i další nálety roku 1944. Do expozice jsme pro návštěvníky přichystali také novinky,“ zve Edvard D. Beneš do památníku.

Porodní sál žatecké nemocnice na archivním snímku
Už rok se nerodí. A nebude. Porodnice v Žatci zůstává zavřená

Při příležitosti připomínky konce války připravilo program také Offroad safari. Ve středu 8. května vyveze zájemce do lokality na Mostecku, které jsou spjaty s konfliktem. Účastníci uvidí prostory, kde se ukrývali lidé při bombardování, pozice protiletadlové obrany nebo místa, jež sloužila jako pracovní a trestanecký tábor.

Svaz bojovníků za svobodu bude 7. května v Mostě pokládat věnce k pomníkům u Státního okresního archivu a na starém městském hřbitově. O den později se bude na Klínech vzpomínat na ruského stíhače Sergeje Stěpanova u jeho pomníku.

Pietní akty, oživené pevnosti

Prostřednictvím pietních aktů zavzpomínají na konec války také na Lounsku. Přímo v Lounech proběhne akt na Suzdalském náměstí 8. května od 18 hodin. V 10.30 hodin začne ve stejný den vzpomínková akce také v Žatci, spolupořádá ji 4. brigáda rychlého nasazení. „Pietní akt zahájíme u památníku na hřbitově, poté se přesuneme k památníku na Kruhovém náměstí,“ informovala Sabina Řezáčová ze žateckého infocentra. V Podbořanech se bude vzpomínat 9. května od 13 hodin na tamním náměstí.

Viadukt u Deštnice je v rámci ČR unikátní
Zajímavý most u Deštnice se objeví na známkách pro turisty

Na Chomutovsku si mohou lidé připomenout významné výročí například návštěvou Muzea československého opevnění z let 1936-1938 Na Kočičáku. „Otevřeno máme každou neděli. Komentované prohlídky budou probíhat od 10 do 17 hodin také v neděli 5. května,“ zve Jiří Piramovský, předseda spolku, který se o muzeum stará. Jeho členové také chystají na 7. května od 17 hodin v chomutovské knihovně přednášku Oživené pevnosti na Chomutovsku.

Pietní akce proběhnou v Chomutově 8. května. V 9 hodin položí při vzpomínce věnce na hřbitově, v 10 hodin pak v městském parku.