Více než cokoli jiného připomíná po letošní dlouhé zimě jízda po silnicích v okrese Louny slalom. Na vlastní kůži to denně poznávají všichni řidiči, stovky děr jim komplikují jízdu, některé jsou i několik desítek centimetrů široké a hluboké. Peněz na záplaty ale bude málo, jdou i na zimní údržbu, a ta je letos pořádně nákladná.

„Je to hodně špatné. Díry jsou všude a je jich moc. Zrovna před několika dny jsem v jedné nechal tlumič,“ stěžuje si například profesionální řidič Jan Ditrich.

Podobné stesky jsou slyšet i od dalších řidičů. Josef Kára jezdí už řadu let s autobusem. „Tolik děr na silnicích, to nepamatuji,“ říká. Drtivou většinu silnic, celkem 831 kilometrů, v okrese Louny spravuje Ústecký kraj. Ten bude letos, kdy se ve všech rozpočtech výrazně šetří, jen těžce shánět peníze na opravy výtluků.

Na 3 700 kilometrů silnic II. a III. třídy v sedmi okresech má krajský úřad na údržbu, včetně té zimní, a opravy v letošním rozpočtu 59 milionů korun. Velkou část z této sumy už ale odčerpala zima. A to ještě nekončí. „Jen za první dva měsíce roku 2010 vydal Ústecký kraj za posypový materiál a pluhování zhruba 14 milionů korun,“ připouští Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje.

Zda budou všechny „děravé“ silnice zazáplatovány přitom záleží jen a jen na penězích, a ty budou po dlouhé zimě chybět. Finance na opravy silnic bude prý Ústecký kraj ještě hledat. Pokud nenajde, zůstane pravděpodobně velké množství nebezpečných děr na silnicích. „Ústecký kraj se bude samozřejmě snažit opravit všechny své silnice. Budeme hledat řešení, jak najít v rozpočtu potřebné finanční prostředky,“ pokračovala Hanáčková .

V roce 2009 bylo na opravy a údržbu krajských silnic vynaloženo 214 milionů, v roce 2008 208 milionů. Peníze na opravy výtluků musí ale hledat i města. Podbořany se starají o 15 kilometrů silnic. „V rozpočtu na opravy máme 370 tisíc korun. Máme ale hodně nových komunikací, takže opravy nejsou tak rozsáhlé. Rozpočet můžeme i navýšit,“ uvedl Martin Gutzer, tajemník podbořanské radnice.

Louny mají ve správě 65 km silnic a 77 km chodníků. „Na opravy máme vyčleněno 1,5 milionu,“ informovala Deník Kateřina Todtová z lounské radnice.

O 83 kilometrů vozovek se stará Žatec. „V rozpočtu města máme na opravy komunikací dva miliony korun,“ řekl žatecký místostarosta Aleš Kassal s tím, že vedení města uvažuje o dalším navýšení této částky.

Problém našich silnic je jejich stáří a přetěžování. Komunikace, které byly postaveny před desítkami let, nebyly konstruované na dnešní zátěž. Přetížené kamiony pak nadělají do asfaltu trhlinky, do nichž se dostane voda, a ta po zmrznutí asfalt doslova roztrhá.